Paint przechodzi do historii. Po 32 latach


Microsoft ogłosił, że prosty i popularny program do obróbki obrazu Paint jest „pozbawiony aktywnego wsparcia” i w jesiennej aktualizacji Windows 10 „będzie przeznaczony do usunięcia”.


Paint pojawił się 20 listopada 1985, wersja dla Windows 3.0 i 3.1 nosiła nazwę Paintbrush.  Program jest bardzo prosty, na początku umożliwiał edycję jedynie czarno-białej grafiki w formacie „MSP”, z czasem (od Windows 98) pojawiła się możliwość odczytu i zapisu w BMP, JPG i JPEG, GIF, TIFF, ICO oraz PNG.Paint nie obsługuje warstw, nie posiada filtrów, od wersji Windows XP można było już importować obraz ze skanera czy cyfrówki. Vista dodawała możliwość zmiany interfejsu, kadrowania oraz pojawił się suwak powiększenia. W systemie Windows 7 interfejs został przebudowany na wstążkę znaną z pakietu Office 2007.Użytkownicy w dalszym ciągu mają do dyspozycji „nowocześniejszą” wersję, czyli Paint 3D. Pozwala na tworzenie trójwymiarowych modeli i animacji, a jednocześnie oferuje również podstawową obróbkę grafiki 2D.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.