Udziały w Leica Camera do kupienia


Reuters podał informację, że 45% udziałów w firmie Leica Camera zostało wystawionych do sprzedaży. Na razie ich właścicielem jest od sześciu lat Grupa Blackstone (BX.N), wśród potencjalnych nabywców wymienia się firmę Zeiss, koncern Huawei oraz kilka azjatyckich funduszy inwestycyjnych.

Rozmowy o sprzedaży 45% akcji trwają już od dłuższego czasu, w zeszłym roku negocjacje były prowadzone z chińskim inwestorem CDH, ale do transakcji nie doszło. Z kolei Zeiss mógłby być zainteresowany ofertą, ale tylko w przypadku posiadania pakietu większościowego. Na to nie zgadza się rodzina Kaufmannów (ACM) do której należy 55% akcji Leiki. Pozostaje Huawei, i jest to chyba najbardziej prawdopodobny przyszły inwestor. Należy dodać, że Leica Camera i Huawei od dłuższego czasu ze ściśle ze sobą współpracują, natomiast Zeiss wybrał koncern Sony.

Leica Camera AG została wydzielona z grupy Leica w 1996 roku (dziesięć lat wcześniej zmieniono nazwę z Leitz na Leica) i stała się spółką publiczną. W tym czasie kupiono firmę Minox, przeniesiono produkcję z Wetzlar do pobliskiego miasta Solms. Dwa lata później grupę Leica podzielono na dwie niezależne jednostki: Leica Microsystems i Leica Geosystems. W poprzedniej dekadzie nastąpiły duże zmiany własnościowe m.in. udziały w firmie miał Hermes, producent towarów luksusowych, który sprzedał je grupie ACM. Cztery lata temu ogłoszono zakup firmy Sinar.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.