Produkcja obiektywów na przestrzeni lat. Zobacz filmy


Załamaniem i ogniskiem światła w aparacie fotograficznym zajmuje się obiektyw. Przechodził on długą drogę ewolucji, z czasem pojawiła się stabilizacja obrazu, automatyka nastawiania ostrości, powłoki wielowarstwowe, wewnątrz tubusów metal zaczęto zastępować tworzywem sztucznym, później pojawił się on na zewnątrz a wreszcie obiektyw otrzymał plastikowe mocowanie.

Stało się to głównie dlatego, że nowy materiał tak znakomicie spełnił swoje zadanie. Otóż plastik (właściwie kombinacja włókna węglowego) okazał się bardziej odporny na uderzenia niż wgniatający się metal. Obecnie wspomagane komputerowo projektowanie i produkcja zapewniają wysoki poziom jakości obiektywów. Używane są nowoczesne materiały eliminujące aberracje, aparaty wyposażono w przydatne funkcje ułatwiające fotografowanie np. u Canona dzięki funkcji FP można zapisać w pamięci odległość ogniskowania i później błyskawicznie zogniskować obiektyw na tej odległości. Optymizmem napawa więc to, że kiepskich „szkieł” jest coraz mniej i o ile dawniej optyka niezależna stanowiła tańszą i gorszą alternatywę dla firmowej, obecnie jakość jest porównywalna. Inna sprawą są obiektywy zmiennoogniskowe, dawniej różnice jakości usprawiedliwiały zakup przez ambitnych fotografów wyłącznie optyki stałoogniskowej. Zoomy były naprawdę gorsze, ale teraz jest inaczej.

Zobacz więc fascynujące filmy omawiające technikę produkcji obiektywów i zastosowane rozwiązania.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.