Atkins CIWEM Environmental Photographer of the Year 2017


Trwa kolejna edycja konkursu Atkins CIWEM Environmental Photographer of the Year. Ma on charakter otwarty i adresowany jest do profesjonalistów i amatorów z całego świata. Zdjęcia można zgłaszać do 8 września, zdobywca tytułu Fotografa Roku otrzyma czek w wysokości 3000 funtów, przewidziano też inne wyróżnienia.

Konkurs ma charakter otwarty, jego celem jest popularyzacja faktu, że zmiany klimatu, powodowane przez działalność człowieka związaną z wydobyciem i spalaniem paliw kopalnych, negatywnie wpływają na środowisko i życie ludzi i poważnie utrudniają rozwój w zgodzie z ich potrzebami. Świadomość tego faktu może stać się impulsem do zmiany zachowań indywidualnych na bardziej przyjazne klimatowi, jak również poparcia dla odpowiedzialnych globalnie rozwiązań systemowych. Konkurs wspiera firma Atkins oraz Instytut Ochrony Zasobów Wody i Środowiska Naturalnego (CIWEM), poszukiwane są fotografie, które najlepiej oddają zmiany zachodzące w środowisku społecznym i naturalnym współczesnego człowieka. Organizatorzy mają też nadzieję na pozyskanie prac zwracających uwagę na wyzwania związane z rosnącą liczbą ludności. Konkurs, w którym udział jest bezpłatny, wspiera też Forestry Commission England (Komisja Leśna Anglii).


W ostatniej edycji nagrodę główną zdobyła Sara Lindström ze Szwecji. Jej praca (na górze) przedstawia pożar lasu w południowej Albercie. Wśród laureatów znalazł się również Shanth Kumar, jego zdjęcie „Losing Ground to Manmade Disaster” (powyżej) najlepiej pokazuje zmiany klimatyczne na ziemi (Atkins Global Built Environment Award). Z kolei Pedrama Yazdan (poniżej) zdobył nagrodę Komisji Leśnej Anglii za pracę pokazującą katastrofę ekologiczną w Iranie. Należy zaznaczyć, że w wyniku zmian klimatycznych i budowy zapory największym słone jezioro na Bliskim Wschodzie teraz zawiera tylko 10% pierwotnej ilości wody.


Wśród wyróżnionych zdjęć uwagę zwraca fotografia Moni Sankara („Cowboy in West Bengal, India”), Steve Morgana wykonana w czasie powodzi w West Yorkshire, oraz Yuyanga Liu (ostatnia na dole) na której widzimy dwóch mężczyzn łowiących ryby w stawie w miejscowości Xian, która jest uosobieniem nowoczesnej urbanizacji Chin.W regulaminie tegorocznej edycji EPOTY zmian nie ma praktycznie żadnych. Można nadesłać do 10 prac poprzez stronę (kliknij). Muszą one być wykonane po 1 stycznia 2016 roku, fotografie powinny być wykonane w wysokiej rozdzielczości, ale zgłaszać można jedynie pliki które nie przekraczają 0.5MB (później, wytypowane osoby zostaną poproszone o dosłanie zdjęć w lepszej jakości). Zdjęcia należy zapisać w formacie JPEG, każdy plik musi być nazwany (nazwisko, tytuł , np. KowalskyJohn_Title.jpeg). Można też zgłaszać filmy wykonane telefonem komórkowym lub tabletem (kategoria mobilna).


Autorzy najlepszych prac zostaną uhonorowani w kilku kategoriach. Do zdobycia jest Environmental Photographer of the Year (3000 funtów), CIWEM Changing Climate Prize (1000 funtów), Built Environment Prize (500 funtów), oraz Mobile Phone Prize (500 funtów). Jest też nagroda dla młodego fotografa poniżej 16 roku życia (Young Environmental Photographer of the Year). Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane w czasopiśmie „The Environment Magazine”.

Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: frontofhouse@ciwem.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.