Polaroid wraca do gry?


Na stronie polaroid.com zapowiadane jest nowe „rewolucyjne” rozwiązanie marki Polaroid. Będzie to „najbardziej złożony zestaw reakcji chemicznych stworzonych przez człowieka”, być może w najbliższą środę zostanie pokazany nowy system.


W połowie lat czterdziestych dr Edwin H. Land opracował technologię pozwalającą na otrzymanie pozytywowego obrazu niemalże natychmiast po dokonaniu ekspozycji. Wkrótce, w 1948 roku, firma Polaroid Corp. Cambridge Massachutes (USA) wykonała odpowiedni aparat fotograficzny. Marzenie fotografów – nacisnąć spust migawki aparatu i zaraz potem wyciągnąć z kamery gotowe zdjęcie – spełniło się. Przez kilka dekad roku pozycja Polaroida była niepodważalna, technologii przez lata wierni byli zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, którym test polaroida niejednokrotnie zastępował światłomierz. Znaczenie Polaroida zaczęło maleć wraz z rozpowszechnianiem się technologii cyfrowej. Kłopoty zaczęły się już w momencie pojawienia się punktów szybkiego wywoływania zdjęć (zdjęcia w ciągu godziny), na dodatek inni producenci (np. Fujifilm) zaczęli lansować konkurencyjną – tańszą metodę pozyskiwania natychmiastowych fotografii. Doszło do bankructwa, największą wartość miały prawa patentowe i marka. Przez ponad dekadę była ona własnością kilku firm, prawo do posługiwania się znakiem towarowym udzielano prawie każdemu. Parę miesięcy temu markę i prawa patentowe kupił Wiaczesław (używający imienia Sławomir) Smołokowski, całością ma zarządzać jego syn – Oskar. Oboje obserwują dużą popularność fotografii natychmiastowej Instax i wydaje się, że firma Fujifilm może mieć z czasem poważnego konkurenta. Warto przy tym zaznaczyć, że filmy do klasycznych Polaroidów są nadal produkowane, przez firmę pana Smołokowskiego, która w 2008 roku nabyła ostatnią czynną fabrykę Polaroida.Wygląda na to, że 13 września szykuje się „analogowa rewolucja” która ma być na miarę pierwszych materiałów natychmiastowych. Będziemy mieli do czynienia z nowym systemem lub rodzajem filmu.

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.