Minolta wiecznie żywa


W 2003 roku Konica i Minolta, dwie japońskie firmy z ogromnymi tradycjami fotograficznymi, postanowiły połączyć swe siły. Trzy lata później ogłoszono zakończenie produkcji aparatów cyfrowych oraz minilabów. Tym samym zlikwidowano dział fotograficzny, wytwarzaniem obiektywów i aparatów miała się zająć firma Sony. Okazuje się jednak, że pod marką Minolta są do kupienia kompakty cyfrowe.

W ubiegłym wieku Minolta była firmą należącą do “Wielkiej Piątki” producentów sprzętu fotograficznego, w której konkurowała z Canonem, Nikonem, Olympusem i Pentaksem. Miała ponad pięćdziesięcioletnią tradycję produkcji aparatów fotograficznych, i spore osiągnięcia we wprowadzaniu nowości. Pierwszy aparat o nazwie “Minolta” powstał w roku 1932, lustrzanka (SR-2) pojawiła się w 1958. Firma należała do najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, jej seria lustrzanek “X” z bagnetowym mocowaniem obiektywów MD, zdumiewała – jak na tamte czasy – poziomem zaawansowania. Wszystkie modele (X-300, X-500 i X-700) dysponowały automatyką czasu i ręcznym trybem naświetlania, miały wymienne matówki, pełną informację w celowniku i możliwość dołączenia motoru do przesuwu filmu z prędkością do 3 kl./s.


Obecnie marka „Minolta” należy do do Elite Brands (dystrybutor Rokinon i Samyang, Bell+Howell). Można więc kupić nieskomplikowane kompakty z nazwą dawno już nie istniejącej firmy. Do wyboru jest m.in. Minolta M35Z, aparat otrzymał 1/2.3-calowa matrycę CMOS o rozdzielczości 16,7 mln. pikseli, 35-krotny zoom 25-873 mm; f3-5.9. Cena nie jest wysoka i wynosi 220 USD, ale są pozycje tańsze m.in. kompakt za 110 dolarów. Należy przypuszczać, że konstrukcje powstały z jednym z dalekowschodnich krajów na zamówienie Elite Brands.

Warto zwrócić uwagę na umieszczone na aparacie logo. Nie jest ono identyczne z dawną Minoltą, inny jest krój liter, zabrakło też charakterystycznego niebieskiego kółka. Znak towarowy zmodyfikowano i dodano niebieski kwadrat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.