Katowice 150+1. Świadek zmian


Już jutro w moskiewskim Centrum Fotografii Braci Lumiere odbędzie się otwarcie wystawy Piotra Wójcika „Katowice 150+1”. Współorganizatorem ekspozycji, która prezentuje multimedialny „portret” stolicy Górnego Śląska, jest Instytut Polski w Moskwie.


W 2015 roku Katowice obchodziły 150-lecie powstania, w tym samym czasie Piotr Wójcik, fotograf i dokumentalista, rozpoczął pracę nad swoim projektem. Przez kilka miesięcy fotografował mieszkańców stolicy Górnego Śląska i prowadził z nimi rozmowy. Wykonał 151 czarno-białych portretów, jego zamierzeniem było pokazanie różnorodność stolicy Górnego Śląska. Podczas wywiadu fotografowanym przez siebie osobom zadawał zawsze te same pytania: skąd jesteś, dlaczego się związałeś z Katowicami, czym dla ciebie jest to miasto. Zdjęcia powstały w różnych porach roku, w różnych porach dnia i w różnych częściach miasta; na ulicy, w sklepie i zaciszu domowym. Wśród portretowanych osób są „zwyczajni” ludzie: kierowca miejskiego autobusu, kioskarz, fryzjerka. Bohaterowie są fotografowani w miejscach dobrze im znanych, gdyż autorowi zależało na tym, aby przed obiektywem aparatu czuli się dobrze i komfortowo. Wójcik sportretował też ludzi kultury, nauki, społeczników, są wśród nich Krystyna Doktorowicz, Andrzej Bochenek, Tadeusz Sławek, Ryszard Koziołek i Krzysztof Łęcki. To osoby, którzy swoją działalnością kształtują wizerunek miasta i wpływają na jego rozwój.Historie opowiadane przez bohaterów składają się na wyjątkowy obraz zmieniającego się miasta. Uwidaczniają kontrast między przemysłową przeszłością Katowic a obecnym życiem. Stolica Górnego Śląska, wraz z 13 sąsiadującymi miastami, tworzy największą metropolię w Polsce i jedną z najważniejszych aglomeracji w Europie. Katowice są europejskim ośrodkiem, przykładem udanej transformacji od miasta przemysłowo-górniczego do centrum kulturalnego, naukowego i biznesowego.


Kuratorem wystawy która potrwa do 5 listopada, jest Dominique Roynette.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.