Pojawił się Sony A7R III


Zgodnie z oczekiwaniem pojawił się Sony A7R III. Nowy bezlusterkowiec otrzymał m.in. pełnoklatkową, wykonaną w technologii BSI matrycę typu CMOS Exmor R o rozdzielczości 42,4 mln. pikseli, tryb zdjęć seryjnych wynoszący 10 kl./s, oraz wbudowaną w korpus 5-osiowy system stabilizacji obrazu o skuteczności 5,5 EV. Cena korpusu wyniesie około 3200 USD.


Aparat ma wiele udoskonaleń, należą do nich wizjer elektroniczny OLED Tru-Finder o rozdzielczości 3,686 mln punktów, dwa gniazda na karty pamięci, z których jedno obsługuje karty SD typu UHS-II. Do wyboru jest szereg ustawień sposobu zapisu, takich jak zapis plików JPEG i RAW na różne nośniki, zapis filmów i fotografii na różne nośniki, nagrywanie naprzemienne itp. Znacznie zwiększył się czas pracy akumulatora. Firma chwali się przetwornikiem obrazu podkreślając jego 15-stopniowy zakres dynamiczny oraz niski poziom szumów. Został on pozbawiony optycznego filtra dolnoprzepustowego, nowy układ elektroniczny podwaja prędkość odczytu danych z matrycy. Do tego dochodzi wydajniejszy, zmodernizowany procesor BIONZ X. Ekwiwalent czułości można ustawić dla zakresu od 100 do 32 000 oraz rozszerzyć do ISO 50–102400. Zapis obrazu w 14-bitowym formacie RAW możliwy jest także podczas zdjęć seryjnych i w trybie bezgłośnej migawki. W serii można utrwalić do 76 obrazów JPEG/RAW lub do 28 w formacie RAW bez kompresji.


Zaletą jest także zmodernizowany system ustawiania ostrości. Aparat zawiera 399 umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej pól AF z detekcją fazy, które pokrywają około 68% powierzchni obrazu w kierunku poziomym i pionowym. Dostępnych jest też 425 pól AF z detekcją kontrastu — o 400 więcej u poprzednika. Przy słabym oświetleniu system ogniskuje około dwóch razy szybciej niż w modelu A7R II; dwa razy dokładniej działa też śledzenie ostrości. W trybie „powiększenie” działa obecnie system AF, a przy pracy z obiektywami z mocowaniem typu A można używać pól AF z detekcją fazy, znajdujących się w płaszczyźnie ogniskowej. Dodano też przycisk „AF On”, „joystick” do szybkiego wybierania pól ostrości, a także funkcję dotykowego ustawiania ostrości. Nowością jest tryb migawki o małym poziomie wibracji. Zmniejsza ona ilość drgań i przeciwdziała zamazywaniu się obrazu we wszystkich trybach, również podczas zdjęć seryjnych. Dostępny jest również tryb zdjęć seryjnych z podglądem na żywo, należy też wymienić, znany z rozwiązań innych producentów, tryb Pixel Shift Multi. Wykorzystuje on 5-osiowy, optyczny stabilizator do tworzenia obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Łączy on cztery niezależne zdjęcia przemieszczone wzajemnie o jeden piksel w jedno o rozdzielczości 169,6 mln. pikseli.


Aparat pozwala na rejestrację filmów w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) przy wykorzystaniu pełnej szerokości przetwornika. Dostępny jest też Full HD (przy 120 kl./s) ze śledzeniem ostrości i przepływnością do 100 Mb/s. Podczas filmowania w formacie Super 35mm aparat odczytuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy. Zgromadzone w ten sposób dane 5K są następnie przekształcane na materiał 4K. Nowy format HLG (Hybrid Log-Gamma) pozwala użyć systemu organizacji pracy „Instant HDR” i wyświetlać obrazy 4K HDR na telewizorze zgodnym z technologią HDR (HLG). Dostępne są również krzywe gamma S-Log2 i S-Log3, zwiększające elastyczność podczas korygowania kolorystyki.

Nowy bezlusterkowiec pozwala przesyłać pliki na na urządzenia mobilne, komputer lub serwer FTP przez łącze Wi-Fi. Złącze SuperSpeed USB Type-C (USB 3.1 I generacji) daje z kolei dodatkowe możliwości zasilania i podłączania akcesoriów. Nowością jest pakiet programowy „Imaging Edge”. Zwiększa on możliwości twórcze w całym procesie zdjęciowym: od przygotowań do wykonania fotografii po jej końcową obróbkę.

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.