Złota epoka Paparazzich


Już za chwilę w Instytucie Kultury Włoskiej w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy ”Złota epoka Paparazzich. Zdjęcia Gianfranco Tagliapietra”. Będziemy mogli zobaczyć fotografie m.in. Marcella Mastroianniego, Federica Felliniego, Davida Nivena i oraz wielu innych gwiazd kina z lat sześćdziesiątych.


Wystawa odbywa się w ramach wydarzeń związanych z XVII edycją Tygodnia języka włoskiego na świecie. Sześćdziesiąt czarno-białych zdjęć Tagliapietra pokazuje jaka renomą cieszył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Wśród zdjęć na których rozpoznamy wiele znanych postaci kina włoskiego, takich jak Gina Lollobrigida, Luchino Visconti, Pier Paolo Pasolini, Rosanna Schiaffino, Michelangelo Antonioni i Monica Vitti, zobaczymy niepublikowane fotografie polskiej aktorki Aliny Janowskiej, zrobione podczas uroczystości zorganizowanej na Lido w Wenecji po projekcji filmu „Samson” w reżyserii Andrzeja Wajdy (1961).


Kuratorem wystawy jest Sebastiano Giorgi, redaktor naczelny dwujęzycznego magazynu polsko-włoskiego Gazzetta Italia, którego ostatnią okładkę zdobi zdjęcie Sophii Loren, siedzącej pomiędzy aktorem Jamesem Masonem a polskim reżyserem i producentem, Michałem Waszyńskim. Warto przy tym zaznaczyć, że Gianfranco Tagliapietra w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku należał do czołówki włoskich fotoreporterów dokumentujących życie „wyższych sfer”. Fotografował na oficjalnych uroczystościach, premierach filmów oraz zlotach. Jego praca nie ograniczała się jedynie do wyspy Lido i miejsc pomiędzy Palazzo del Cinema a Hotelem Excelsior. Był też obecny na licznych plażach, w kasynach, balach, rautach i na bankietach. Jego fotografie są dokumentem tamtych czasów, świata analogowego filmu i analogowej fotografii. Z jego nazwiskiem wiąże się jednak reportaż o powodzi w Wenecji w listopadzie 1966 roku.


Wystawę będzie można oglądać do końca miesiąc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.