Panasonic i nowe produkty


Firma Panasonic zaprezentowała model G9 i obiektyw Leica DG Elmarit 200 mm f/2,8 Power OIS. Termin premiery był zaskoczeniem, spodziewano się, że nowe produkty zostaną pokazane we wtorek lub czwartek. Zdziwienie muszą też budzić ceny. To trochę drożej niż oczekiwano, G9 będzie dostępny od stycznia 2018 roku w sugerowanej cenie detalicznej 1700 euro, natomiast za obiektyw trzeba zapłacić 3000 USD.

G9 bazuje na modelu GH5, został zaopatrzony w najnowszy procesor obrazu Venus Engine oraz matrycę typu Digital Live MOS o rozdzielczości 20,3 mln. pikseli. Nowy czujnik obrazu pozwala zredukować tzw. zjawisko rolling shutter. Przednią i tylną ramę obudowy aparatu wykonano ze stopu magnezowego metodą ciśnieniowego odlewu, ma to zapewnić wytrzymałość w każdych warunkach. G9 jest wyposażony w wizjer typu LVF o współczynniku powiększenia 0,83x (odp. 35 mm) i rozdzielczości 3680 tys. punktów. Z tyłu znajduje się wychylny, 3-calowy dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1040 tys. punktów.


Jedną z zalet nowego modelu jest system IS o skuteczności 6 EV, a także tryb wysokiej rozdzielczości. Jest on oparty na niewielkim przesunięciu matrycy i łączy 8 zdjęć w jedno. Otrzymujemy plik o rozdzielczości 10368 x 7776 pikseli, można go zapisać w formacie JPEG, oraz RAW. Podczas trybu Hi-Res konieczne jest użycie statywu, takie ograniczenie nie świadczy dobrze o zaawansowaniu „dziewiątki”. Technologia powinna przecież eliminować taką konieczność. Ponadto firma chwali się niewielkim opóźnieniem pomiędzy zaistniałą sceną a wyzwoleniem migawki a także usprawnioną funkcją śledzenia AF. Tutaj należy wspomnieć, że w aparacie zwiększono ilość punktów ostrości z 49 do 225. Można stworzyć grupę złożoną z 225 obszarów ogniskowania, dowolnie przenosząc ją lub zmieniając jej wielkość odpowiednio do fotografowanego motywu. Przy użyciu joysticka umieszczonego przy pozycji kciuka można łatwo sterować wszystkimi czynnościami związanymi z ogniskowaniem bez odrywania wzroku od fotografowanego przedmiotu.


To co zwraca uwagę to ciekłokrystaliczny wyświetlacz w górnej części obudowy, nowy jest także rozkład pokręteł i przycisków sterujących. Podczas fotografowania seryjnego można wykonywać zdjęcia z częstotliwością do 20 klatek na sekundę (przy AF-C), natomiast przy AF-S, ilość zdjęć wzrasta do 60. Do dyspozycji fotografa są również tryby 4K Photo i 6K Photo. Obecna jest technologia Post Focus która pozwala na zmianę punktu ostrości po wykonaniu zdjęcia, a Focus Stacking umożliwiająca zmianę głębi ostrości.


Nowy Lumix ma dwa gniazda kart pamięci SD które są kompatybilne z szybkim formatem UHS-II. Gniazda można wykorzystywać w dowolny sposób: na podłączenie dodatkowej pamięci masowej, jako gniazda zapasowe lub do zapisywania różnych rodzajów plików (np. jedno gniazdo do filmów, drugie do plików JPEG/RAW). Obecna jest technologia Bluetooth i Wi-Fi. Za pomocą łącza Bluetooth można utrzymywać stałe połączenie o niskim poborze mocy, by łatwo przesyłać zdjęcia na smartfon lub tablet i udostępniać je znajomym.


Razem z aparatem zadebiutował obiektyw Leica DG Elmarit 200 mm f/2,8 Power OIS. Jest on odporny na zachlapania i kurz oraz na działanie mrozu do -10°C. Jego ekwiwalent ogniskowej w formacie małoobrazkowym wynosi 400 mm. Składa się z 15 elementów w 13 grupach, w tym z dwóch soczewek UED (o ultraniskiej dyspersji). Dołączono do niego 1,4-krotny telekonwerter (DMW-TC14).

Zobacz wideo:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.