Nikon ponownie w kosmosie


Na Międzynarodową Staację Kosmiczną (ISS) właśnie przybył transport zawierający m.in. dziesięć korpusów Nikona D5. Firma wywiązuje się z zawartego wcześniej kontaktu w ramach którego producent dostarczy do NASA 53 niezmodyfikowane „piątki”.

Cały ładunek, zawierający też żywność, odzież i medykamenty, ważył 3,4 tony. „Kurierem” była prywatna firmy Orbital ATK która dysponuje rakietą nośną Antares przenosząca statek Cygnus..


Planuje się, że dostarczone lustrzanki będą obecne na pokładzie stacji kosmicznej przez 18 miesięcy. Nie wiadomo jednak co potem, nie będą one chyba sprowadzane na ziemię. Aparaty nie mają dodatkowych obudów, są to te same egzemplarze które można kupić w sklepie. Należy też wspomnieć, że rok temu wykorzystywano Nikona D4 (wcześniej D2XS i D3S), pozostało po nich kilka obiektywów min. AF-S Nikkor 24-70 mm f/2.8E ED VR, czy AF-S Nikkor 800 mm f/5,6E FL ED VR. Jest też osprzęt dodatkowy: telekonwertery, ładowarki, itp.
W przeszłości NASA korzystała już ze sprzętu Nikona. Były to analogowe aparaty serii F. Z kolei pierwszym aparatem fotograficznym na Księżycu był Hasselblad Data Camera który znajdował się też na pokładzie Apollo 11. Warto wspomnieć, że łącznie w latach 1969-1972 pozostawiono na „srebrnym globie” 12 aparatów. Specjalnie do misji kosmicznych stworzono model 553 ELS (wersja 553 ELX), czy 205AB (wersja 205TCC).

Powyższe fotografie zostały wykonane Nikonem D4. Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.