Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II RP


Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na wystawę „Marjan Fuks – pierwszy fotoreporter II RP”. Wczoraj odbył się wernisaż wystawy, można ją oglądać do 25 lutego 2018 roku.

Zdjęcia Marjana Fuksa mają wielką wartość dokumentalną, reporter utrwalił na fotografiach najważniejsze wydarzenia odradzającej się Polski oraz najgłośniejsze skandale tamtych lat. W 1910 roku założył prywatną agencję fotograficzną, która dostarczała zdjęcia do najważniejszych polskich tytułów prasowych i agencji zagranicznych. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Europie Wschodniej, istniało przez 24 lata.
Zakład Fuksa mieścił się w Willi Marconiego u zbiegu Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, tuż obok Dworca Głównego. Fuks fotografował rewolucję 1905 i życie pod zaborem rosyjskim, ostatnie lata I wojny światowej, demonstrację patriotyczną w Warszawie w 1916 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Radę Regencyjną, Rząd Tymczasowy, wojnę w 1920 roku, przewrót majowy 1926, sprowadzenie do kraju trumny Henryka Sienkiewicza. Dokumentował też słynne skandale, wydarzenia kryminalne i procesy sądowe m.in. Rity Gorgonowej. Uwiecznił międzywojenną Warszawę, jest autorem zdjęcia-ikony przedstawiającego spotkanie Józefa Piłsudskiego z przedstawicielami rządu na moście Poniatowskiego podczas przewrotu majowego.Na wystawie można zobaczyć zdjęcia grupowe i portretowe, które wykonywano w atelier oraz materiały i fotografie dotyczące działalności agencji i ówczesnej prasy; polityki i historii Polski; życia codziennego oraz społecznego w dwudziestoleciu międzywojennym, przede wszystkim w Warszawie. Oprócz zdjęć zobaczymy aparaty z epoki, pocztówki wydane przez Fuksa, gazety („Kula”, „Świat”, „Dodatek Ilustrowany”) albumy i oryginalne fotografie.Marjan Fuks urodził się w Warszawie 1884, w wieku dwudziestu dwóch lat otworzył zakład fotograficzny. Zainteresował się także filmem kręcąc od 1912 r. kronikę. Miała charakter dokumentalną, sensacyjny i patriotyczny. Był też operatorem filmów fabularnych (np. „Obłąkany” ze Stefanem Jaraczem) i montażystą. W 1932 r. nakręcił krótkometrażowy dokument „Gdańsk w cieniu swastyki”. Wydał broszurę „Zaranie fotografii dziennikarskiej w Polsce” (1925), w której opisał teoretyczne założenia fotografii prasowej. Tworzył stowarzyszenia fotografów Królestwa Polskiego oraz żydowskie Stowarzyszenie Pracowników Fotografii. Zmarł w Warszawie w 1935 roku, pochowany został na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Młynarskiej. Miejsce grobu nie jest znane. We wrześniu 1939 roku bomba trafiła w Willę Marconiego, dokładnie w miejscu, gdzie mieścił się zakład fotograficzny Marjana Fuksa. Archiwum zdjęć zostało prawdopodobnie zniszczone, zaś budynek po wojnie rozebrano, aby poszerzyć ulicę Marszałkowską. Stał tam, gdzie dzisiejszy pawilon Cepelii.Ekspozycja nawiązuje do zbliżających się obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Krzysztof Wójcik – fotograf i współtwórca Polskiej Agencji Fotografów FORUM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.