Wildlife Photographer of the Year. Pozostało jeszcze trochę czasu na zgłoszenia zdjęć


Do 28 maja przyszłego roku w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jest prezentowana wystawa Wildlife Photographer of the Year 2017 (Fotografia Dzikiej Przyrody 2017). Jednocześnie organizatorzy tego przedsięwzięcia zapraszają do udziału w kolejnej edycji konkursu, zdjęcia można nadsyłać do czwartku 14 grudnia 2017 r. do godz. 11:30 (czasu Greenwich).

Konkurs i wystawa, poprzez prezentację fotografii, ukazuje wspaniałość, dramaturgię i rozmaitość życia na Ziemi oraz inspiruje coraz to nowe pokolenia do tworzenia wizjonerskich i pełnych ekspresji fotograficznych interpretacji Natury. Dzięki nim, odkrywamy tajemnice i czujemy się jakbyśmy byli obecni w tym świecie. Poznajemy niezwykłe momenty Natury które zmuszają nas do refleksji nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Nagradzane zdjęcia ukazują nie tylko ogromną różnorodność świata wokół nas, ale także uświadamiają nam jak wiele talentu artystycznego i cierpliwości trzeba mieć, aby wejść do czołówki światowej klasy fotografów dzikiej przyrody.


Do nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają ja zarówno zawodowcy i amatorzy. W ostatniej edycji zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród niemal 50 tys. zgłoszeń z 92 krajów. Fotoreporter Brent Stirton zdobył prestiżowy tytuł Wildlife Photographer of the Year 2017 w kategorii zawodowców. Jego zdjęcie (powyżej) przedstawia czarnego nosorożca w rezerwacie Hluhluwe Imfolozi w Afryce Południowej. Gatunek ten jest zagrożony, kłusownictwo w tym rejonie świata jest prawdziwą plagą, a władze nie radzą sobie z nielegalnym handlem rogami nosorożca. W czasie wykonywania reportażu Stirton odwiedził blisko trzydzieści podobnych miejsc. Osobno oceniane były prace młodych fotografów, w ostatniej edycji konkursu tytułem Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2017 uhonorowano Daniela Nelsona. Jego zdjęcie (poniżej) przedstawia goryla nizinnego.


Na konkurs będą przyjmowane pliki cyfrowe poprzez stronę http://www.wildlifephotographeroftheyear.com. Można też zgłaszać zeskanowane diapozytywy i negatywy. Wszystkie prace muszą być zapisane w formacie JPEG, w wysokiej jakości (np. 10), rozmiar 1920 pikseli w najdłuższym boku). Są dwie grupy wiekowe: dorośli, oraz dla dzieci i młodzieży (poniżej 17 lat). W pierwszej, można złożyć najwyżej dwadzieścia pięć zdjęć w następujących kategoriach: zwierzęta w swoim środowisku, portrety zwierząt, płazy i gady, ptaki, bezkręgowce, ssaki, rośliny i grzyby, pod wodą, dzika przyroda w mieście, środowiska ziemi (krajobrazy i widoki z lotu ptaka), czerń i biel, twórcze wizje. Można też zgłosić fotoreportaże składające się od sześciu do dziesięciu zdjęć, z których zostanie wybranych maksymalnie sześć. W grupie Young Wildlife Photographer of The Year wyróżniono trzy kategorie: do 10 lat, od 11 do 14 lat, od 15 do 17 lat. Nie należy nadsyłać zdjęć z obramowaniami, znakami wodnymi ani podpisami na obrazie. Uczestnicy, których prace znajdą się na liście finalistów będą musieli przedstawić oryginalne materiały wyjściowe: pliki RAW (np. CR2, .NEF, .ORF, .PEF itp.), niezmienione pliki JPEG, lub diapozytywy i negatywy. Udział w konkursie dzieci i młodzieży jest bezpłatny, natomiast pozostałe osoby powinny wpłacić 30 funtów. Warto przy tym zauważyć, że Muzeum Historii Naturalnej jest organizacją dobroczynną, i nie podlega Charity Commission. Dochody z konkursu przeznaczane są nie tylko na wsparcie dalszego trwania przedsięwzięcia, ale także na działalność naukową muzeum.

Zdobywca głównego tytułu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy funtów. W poszczególnych kategoriach też są nagrody jak również w grupie dziecięcej i młodzieżowej. Przewidziano też nagrodę dla wschodzącej gwiazdy za portfolio (wiek od 18 do 26 lat), oraz nagrodę dla fotografa dzikiej przyrody za portfolio (wiek od 27 lat),

Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: wildlifephotographeroftheyear@nhm.ac.uk. Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.