Czy Adobe stworzy klawiaturę do edycji zdjęć?


Co się stanie, jeśli Adobe zdecyduje się stworzyć klawiaturę dla fotografów i innych twórców? Jakby to wyglądało? Brazylijski projektant Vinicius Araújo przedstawił swój futurystyczny projekt o nazwie Adobe Keyboard.

Na rynku są specjalistyczne klawiatury do edycji obrazu. Można kupić dedykowane głównie do montażu nieliniowego np. do Final Cut Pro X czy Adobe Premiere Pro, ale nie zainteresują one fotografa. Ciekawa jest klawiatura Logitech Craft, korzystając z niej można np. dostosować rozmiar pędzla, korygować kontrast czy jasność w Photoshopie CC, zmienić grubość obrysu w Illustratorze CC i wykonywać inne operacje przez obrót pokrętłem. Nie jest to jednak typowo fotograficzne akcesorium, klawiatura Logitech Craft może być wykorzystywanna też w pracy biurowej. Dzięki niej łatwiej tworzyć wykresy w Excelu czy powiększać tekst w PowerPointcie. Pokrętło Craft może pełnić różne funkcje, np. regulować głośność, czy przełączać karty w przeglądarce internetowej.


Nowy projekt Viniciusa występuje w wersji białej i czarnej. Zwraca uwagę bardzo oszczędna, minimalistyczna linia klawiatury. Klawisze są niskie, co eliminuje wpisywanie tekstu przez dłuższy czas. Obok standardowych, znajdziemy przyciski odpowiadające za wiele funkcji, które przydadzą się fotografom.

W lewym górnym rogu zostało umieszczonych sześć dotykowych sensorów. To zdefiniowane tzw. „skróty klawiszowe” dzięki którym praca staje się szybsza. Będziemy mogli je oznaczyć przypisując im odpowiednie funkcje. Zamiast używania tradycyjnej kombinacji np. Shift+Ctrl+E („złącz widoczne”) wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. Poniżej znajdziemy intrygujące pokrętło. Przypomina ono manipulator z wcześniej opisywanej klawiatury Logitech Craft. Można mu przypisać różne funkcje np. precyzyjne dopasowanie elementów obrazu. Być może zastąpi to suwaki, siatki i inne narzędzia. U góry klawiatury, obok „skrótów klawiszowych” znajdziemy kolejny zestaw przycisków dotykowych. Pozwolą one szybko „przeskoczyć” między aplikacjami np. Lightroomem i Photoshopem. Z kolei w prawym górnym rogu został umieszczony identyfikator aktualnie używanego narzędzia.


Adobe Keyboard to tylko projekt koncepcyjny, który prawdopodobnie nie zostanie zrealizowany. Być może przyszłościowa klawiatura będzie sterowana głosem. Jest to jednak interesujące spojrzenie na to, jakie powinny być produkty dedykowanie dla fotografów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.