Naprawa starych aparatów. Z tym jest problem


Czy można u producenta jeszcze naprawić analogowe aparaty? Czy firma Canon jest w stanie „reanimować” nieużywaną od lat lustrzankę np. model AE-1? Jak wygląda możliwość serwisu np. Nikkormata FS u Nikona?


Powyższe pytania są istotne, zawsze bowiem może dojść do sytuacji, gdy nasz ulubiony od lat Nikon FM czy F3 zawiedzie. Migawka przestanie funkcjonować, samowyzwalacz odmówi posluszeństwa, lub zerwie się naciąg filmu. Producenci sprzętu fotograficznego zwykle ograniczają swoje usługi serwisowe do nowszych modeli. Dotyczy to aparatów, obiektywów, lamp i osprzętu dodatkowego. Zwykle jest to związane z dostępnościa oryginalnych części zamiennych, należy więc przyjąć, że z aparatem którego produkcja zakończyła się dziesięć lat lat temu, będą problemy. Po tym okresie wycofywane są też książki serwisowe, instrukcje obsługi naprawy itp. Można oczywiście skorzystać z pomocy nieautoryzowanego punktu naprawczego, przysłowiowej „złotej rączki” która jest w stanie dopasować części z innych modeli aparatów. Można też kupić na portalu aukcyjnym interesujący nas aparat i potraktować go jako źródło części zamiennych. Należy przy okazji zaznaczyć, że samodzielny demontaż sprzętu jest dość ryzykowny, aparaty składają się z tak delikatnych elementów, że bardzo łatwo je uszkodzić. Amatorzy samodzielnej naprawy nie dysponują też dość specjalistycznymi urządzeniami takimi jak oscyloskopy, testery złącz połprzewodnikowych, mierniki, czy autokolimatory służące do sprawdzania jakości obiektywów i precyzyjnej kontroli.


Firma Nikon nie opuszcza miłośników starych analogów aparatów w potrzebie. Centrala w Japonii dysponuje olbrzymią ilością zapasowych części zamiennych. Jej główny punkt serwisowy jest w stanie naprawić prawie każdą lustrzankę w tym takie modele jak F, F2, F3, FM i Nikkormaty. Oczywiście usługa jest płatna. Zakres czynności jest dość szeroki i obejmuje w przypadku aparatów takie pozycje jak synchronizacja z lampą błyskową, konserwacja i naprawa mechanizmu migawki i transportu filmu (w tym także zwijania). Obiektywy też są serwisowane, może usunąć problemy związane z pracą przysłony, czy mechanizmem nastawiania ostrości. Sprzęt zostanie wyczyszczony, ale zużyte elementy wymienione.


Usługa jest dostępna tylko w Japonii i nie ma możliwości, aby pojawiła się w innych krajach. Aby skorzystać z naprawy, należy wysłać aparat do 31 marca 2018 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.