Multiblitz w likwidacji. Po prawie 70 latach działalności


Kolejny producent oświetlenia studyjnego z Europy kończy działalność. Tym razem Multiblitz złożył w sądzie rejonowym w Kolonii wniosek o ogłoszenie niewypłacalności.

Operacje przejął zarządca masy upadłościowej dr Mark Boddenberg, ma on nadzieję, że w przyszłości uda się sprzedać firmę. Niestety, nie ma nią zainteresowania, dlatego wdrażany jest program likwidacji. Do dystrybutorów został rozesłany e-mail następującej treści: „…Z przykrością informujemy, że kontynuowanie działalności firmy Multiblitz nie będzie możliwe. (…) Po prawie 70 latach musimy pożegnać się z branżą fotograficzną. Dziękujemy Wam za zaufanie i życzymy wszystkiego najlepszego…”

Multiblitz powstał w 1948 roku i był jedną z pierwszych w Europie firm, które rozpoczęła produkcję elektronicznych lamp błyskowych dla potrzeb fotografów. Jej założyciel – dr inż. Mannesmann – był w czasie II Wojny Światowej brytyjskim jeńcem wojennym. Zauważył, wtedy urządzenie stosowane przez RAF służące do oświetlania nocą dużych powierzchni nieba. Skopiował ten pomysł, już w 1948 roku powstał model Multiblitz „O”, a cztery lata później Flash Power Generator IIIB. Tak właśnie narodziło się „mini-studio”.


W 1971 roku Multiblitz wprowadza na rynek studyjną lampę błyskową z możliwością zmiany w sposób ciągły emitowanej energii błysku – Kompakt-Studio Vario 700, a w 1976 roku firma prezentuje pierwszą kompaktową studyjną lampę błyskową – Mini-Studio 202. Kolejne lata to pasmo sukcesów, eksportowano wyroby do ponad 100 państw, a na rynku niemieckim sprzedawano 35% całej produkcji. Niestety, konkurencja firm z Dalekiego Wschodu zmieniła sytuację. Przedsiębiorstwo zaczęło mieć kłopoty już parę lat temu.

Zdjęcie powyżej: siedziba Multiblitz w Kolonii, Niemcy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.