Andrei Stenin International Press Photo Contest 2018. Konkurs dla młodych fotoreporterów


Konkurs Andrei Stenin International Press Photo odbywa się od 2014 roku, mogą w nim wziąć udział młodzi fotoreporterzy w wieku od 18 do 33 lat. Jego organizatorem jest Międzynarodowa Agencja Informacyjna „Rossija siegodnia” pod auspicjami Komisji Federacji Rosyjskiej ds. UNESCO. Do zdobycia jest wiele nagród finansowych, Grand Prix wynosi 700 000 rubli (około 12.150 USD).


Przedsięwzięcie jest poświęcone pamięci fotoreportera Andreja Stenina, który zginął 5 sierpnia 2014 roku podczas podróży służbowej we wschodniej Ukrainie. Konkurs cieszy się coraz większą popularnością, w ostatniej edycji napłynęło około 5000 prac z 76 krajów. Autorzy najlepszych zdjęć otrzymali nie tylko nagrody finansowe ale także wyróżnienia m.in. Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Dominował problem migracji, duże wrażenie budzi fotografia Anny Panteli (Grecja), autorka uwidoczniła dziecko siedzice w tekturowym pudełku w obozie dla uchodźców Idomeni na granicy grecko-macedońskiej.

Grand Prix zdobył hiszpański fotoreporter Alejandro Martinez Velez, jego seria zdjęć („Migrants in Belgrade”) powstała w opuszczonych magazynach przy Dworcu Centralnym w Belgradzie (Serbia). Mieszka tam, mimo bardzo złych warunków i niskich temperatur sięgających -16ºC, około 1500 uchodźców z Afganistanu i Pakistanu. W tekście niektóre nagrodzone prace m.in. Konstantina Chalabova („Elegant Fan”), Artura Lebedeva („Before the Start”), Anara Movsumowa („Theater Without Borders”), Miguela Candela („Light in darkness”).Wśród wyróżnionych znalazł się Stepan Rudik, który jest fotoreporterem pracującym w Polsce i na Ukrainie. Jego seria zdjęć („Istanbul dummies”) została wykonana w Stambule w Turcji. Autora zainspirowała dzielnica w której produkuje się manekiny. W góry nagrodzona praca Walentina Yegorshina („Face from the past”, 1 miejsce w kategorii „Portrait. A Hero of Our Time”), powstała ona podczas demonstracji partii komunistycznej z okazji 99. rocznicy Rewolucji Październikowej. Nalezy zaznaczyć, że najlepsze zdjęcia stworzyły wystawę pokonkursową która była pokazywana na całym świecie m.in. w Moskwie, Stambule, Kapsztadzie, Szanghaju, Johannesburgu, Pekinie, Meksyku, Madrycie, Budapeszcie, Atenach, oraz Bejrucie.
W obecnej edycji prace są przyjmowane poprzez stronę stenincontest.com do 28 lutego 2018 roku. Mogą to być zdjęcia pojedyncze lub zestawy składające się z 12 fotografii. Zostaną one ocenione w kilku kategoriach: wydarzenia, sport, moja planeta, portret – bohater naszych czasów. Można zgłaszać jedynie prace wykonane w 2017 i 2018 roku, muszą one spełniać określone warunki techniczne: format JPG, najdłuższy bok nie może być mniejszy niż 2200 pikseli i większy niż 5700 pikseli. Rozmiar pliku nie może przekraczać 20 Mb, musi on zawierać wszystkie dane EXIF. Dopuszczalna kompresja nie może przekraczać 10, nazwa pliku powinna zawierać numer seryjny zdjęcia, imię i nazwisko autora, tytuł i rok wykonania pracy. Oznaczenia muszą być oddzielone podkreśleniami, na przykład: 01_Smith_James_The_Spring_2011. Organizator nie zezwala na ingerencję w zdjęcie, dopuszczalne są jedynie nieznaczne korekty takie jak zmiana balansu bieli, kontrastu. Kolaże, i fotomontaże nie będą akceptowane. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Lista osób nagrodzonych zostanie opublikowana 6 sierpnia 2018 roku, ceremonia wręczenia nagród odbędzie się po wakacjach. Oprócz Grand Prix w każdej kategorii nagrody można zdobyć 1 (100 000 RUB – 1740 USD), 2 (75000 RUB – 1300 USD) i 3 (35 000 RUB – 600 USD) miejsce. Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres e-mail: info@stenincontest.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.