Fujifilm X-H1 z 5-osiową stabilizacją


Pojawił się Fujifilm X-H1, na uwagę zasługuje 5-osiowa stabilizacja obrazu (IBIS) o efektywności 5.5 EV. Aparat będzie kosztował około 8000 złotych, razem z nim zadebiutował pionowy uchwyt zasilający VPB-XH1 oraz Fujinon MKX 18-55mm T2.9 i MKX 50-135mm T2.9. Folder informacyjny o aparacie można ściągnąć ze strony (kliknij).

System stabilizacji w X-H1 wykorzystuje trzy osiowe akcelerometry, trzy osiowe czujniki gyro oraz specjalnie opracowany podwójny procesor. Dodatkowo, zastosowany został nowy mechanizm sprężynowy, który redukuje mikrowibracje wynikające z pracy migawki mechanicznej.


Korpus jest odporny na pył i wilgoć, tradycyjnie aparat można fotografować w temperaturze do -10°C. Producent chwali się, że w porównaniu do X-T2, bezlusterkowiec otrzymał, wykonane ze stopu magnezu, o 25% grubsze elementy konstrukcyjne. Na froncie korpusu znajdziemy m.in. nowy przycisk AF-ON który ułatwia obsługę AF kciukiem i sprawia, że fotografujący może swobodniej operować palcem wskazującym przy obsłudze spustu migawki. Powiększono też przyciski znajdujące się na tylnej ściance oraz poprawiono wygodę obsługi przedniego i tylnego pokrętła sterującego. Znajdziemy też dźwignię ostrości, która ułatwia szybkie i precyzyjne przechodzenie do żądanego punktu ostrości. Aparat wykorzystuje duży uchwyt o nowym kształcie oraz sprężynowy („leaf-spring”) przełącznik w roli spustu migawki, aby zapewnić stabilne trzymanie aparatu i łatwą obsługę spustu migawki.


Nowy bezlusterkowiec został wyposażony w, pozbawioną filtra dolnoprzepustowego, matrycę X-Trans CMOS III wielkości APS-C o rozdzielczości 24.3 mln. pikseli, oraz zaawansowany procesor obrazu X-Processor Pro. Na uwagę zasługuje wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3.69 mln. punktów i powiększeniu – 0.75x, a także 3-calowy, uchylany w trzech kierunkach, monitor LCD (1.04 miliona punktów). Dodatkowo, na górnym panelu umieszczono pomocniczy, znany z modelu GFX 50S, 1.28-calowy ekran LCD podający m.in. informacje o parametrach naświetlania. Fotografujący mogą także korzystać z elektronicznej przedniej kurtyny migawki lub z elektronicznej migawki, aby w zasadzie całkowicie wyeliminować efekt drgań i zmaksymalizować korzyści, jakie zapewnia stabilizacja obrazu. Warto też wspomnieć o trybie redukcji migotania, a także o udoskonalej sprawności działania trybu AF-C przy korzystaniu z obiektywu zmiennoogniskowego


X-H1 jest pierwszym aparatem w serii X, który posiada opcję ETERNA, nowy tryb symulacji filmu światłoczułego. Tryb ten symuluje właściwości barwne materiału kinematograficznego, tworząc nieprzeszacowane kolory i bogatą tonację w cieniach. Jakość materiału wideo wychodzącego z aparatu uległa także znacznej poprawie dzięki nowej możliwości zapisu z wysoką szybkością przepływu danych wynoszącą 200 Mbps. W aparacie wprowadzono łącznie 20 funkcjonalnych udoskonaleń w tym tryb filmowania 1080/120P (możliwość zwolnienia prędkości – 1/2, 1/4 oraz 1/5) do rejestrowania spektakularnych materiałów przeznaczonych do odtwarzania w zwolnionym tempie, nagrywanie F-log na karty SD ułatwiające płynną pracę z materiałem filmowym, tryb filmowania DCI 4K (4096×2160), ustawienie zakresu dynamicznego na poziomie 400% (około 12 kroków przysłony), zapis nagrań z przepływnością 200, wysokiej jakości wbudowany mikrofon (24 bit/48 kHz) oraz słowne kody czasowe.

Nowy aparat jest także kompatybilny z obiektywami, które mają trafić na rynek w 2018 roku. Odnosi się to do profesjonalnych obiektywów kinematograficznych z mocowaniem X: MKX 18-55 mm T2.9 oraz MKX 50-135 mm T2.9 które pojawią się na rynku w maju 2018, a także obiektywu XF 200 mm f/2 R LM OIS WR, oraz XF 8-16 mm f/2.8 R WR.

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.