Leica z 1923 roku. Najdroższy aparat na świecie


W sobotę w domu aukcyjnym WestLicht w Wiedniu, odbyła się kolejna licytacja sprzętu fotograficznego. Padł rekord wszechczasów – Leica serii 0 (nr. 122) została sprzedana za cenę 2,4 miliona euro (około 2,97 mln. USD).

Nabywcą jest prywatny kolekcjoner w Azji, według Domu Aukcyjnego WestLicht astronomiczna cena „jest adekwatna do znakomitego stanu aparatu”. Należy zwrócić uwagę, że na świecie istnieje tylko 25 modeli („testowych”) wyprodukowanych przez Ernsta Leitza w 1923 roku, a seria 0 powstała jako produkt uboczny prac nad 35mm kamerą filmową. Ten niewielki, jak na czasy płyt 13×18 cm, aparacik był wyposażony w wymienne obiektywy, a także w pracującą w płaszczyźnie filmu w migawkę sprzężoną mechaniczne z przesuwem filmu dla uniknięcia nakładania się fotografii. Seria 0, która została wypuszczona na przełomie 1923 i 24 roku w celu zbadania rynku i być może uratowania pracy zatrudnionych w fabryce w Wetzlarze, miała stanowić pomost do produkcji na pełną skalę.

Co do samej konstrukcji: migawka aparatu przesuwa się ze stałą prędkością, więc czas naświetlania kontroluje się zmieniając szerokość szczeliny. Na metalowym pokrętle czasów wygrawerowane szerokości szczeliny podane są w milimetrach. Najkrótszy czas 1/500 sekundy osiąga się przy najmniejszej szczelinie o szerokości 2 mm. Szczeliny 5, 10, 20 i 50 mm odpowiadają czasom 1/200, 1/100, 1/50 i 1/20 sekundy. Czasów nie można zmieniać kiedy migawka jest naciągnięta, a wyłącznie w trakcie naciągania przy odpowiednim ustawieniu pokrętła nastawczego. Ponieważ migawka przepuszcza światło, w trakcie naciągania obiektyw trzeba zasłonić specjalną pokrywą wykonaną ze skóry. Przesuw filmu pokazywany jest na niklowanej tarczy z czarnymi liczbami co pięć klatek. Na pokrętle naświetlania znajdują się pozycje oznaczone M dla wszystkich czasów stałych, Z dla czasu B oraz R dla zwijania filmu. Aparat wyposażono w jeden obiektyw – 50 mm Leitz Anastigmat f/3,5 oparty na klasycznym obliczeniu opracowanym w 1920 r. przez głównego konstruktora firmy, profesora Maxa Barecka.

Warto zaznaczyć, że poprzedni rekord podczas licytacji w domu aukcyjnym WestLicht, padł w 2012 roku. Leica 0 (nr 116) została sprzedana za 2,16 mln. euro (około 2,67 mln. USD).

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.