Rodzina Agfacolor Vista przechodzi do histrorii?


Według raportu Japan Camera Hunter, rodzina Agfacolor Vista nie jest już produkowana. Negatywy można jeszcze kupić, ale zapas szybko się wyczerpie.

Od czasu upadku AgfaPhoto GmbH w 2005 roku, filmy są rozprowadzane przez Lupus Imaging and Media. To firma marketingowa, która kupiła prawa do używania nazwy Agfa na wielu produktach. Należy zaznaczyć, że rodzina Agfacolor Vista 100, 200, 400 oraz 800 pojawiła się na Photokinie 2002. Firmie Agfa udało się w znacznej mierze dopasować uczulenie widmowe do postrzegania barw przez oko ludzkie (technologia EYE VISION). W porównaniu z konwencjonalnie uczulonymi filmami osiągnięto znaczną poprawę szczególnie w czerwonym zakresie widma. Uzyskano korzystne efekty przy pewnych odcieniach błękitu i zieleni, a fotografie wykonane w świetle lamp jarzeniowych nie miały zielonej dominanty.


O ile filmy serii Vista o czułościach ISO 100, 200 i 400 niewiele się różniły od swoich poprzedników, o tyle Agfacolor Vista 800 był zupełnie nowym materiałem. Powstał produkt łączący wysoką czułość z wiernym oddaniem barw, wysoką ostrością i małą ziarnistością. Wykorzystano technologię kryształków halogenków srebra typu SXM (Surface eXtended Multistructured), które są o 50% bardziej wydajne od poprzednich kryształków typu SEM. Większa jednorodność nowych kryształków poprawiła uczulenie widmowe, ziarno oraz stabilność fotograficzną emulsji. Sześć sprzęgaczy typu DIR o różnych charakterystykach zostało precyzyjnie umieszczonych w warstwach filmu, poprawiając oddanie barw, ostrość oraz ziarnistość. Wydajność kryształków typu SXM oraz ziarnistość poprawiło także umieszczenie sprzęgaczy barwnych w warstwach pośrednich.

W ostatnim czasie filmy Agfacolor Vista były produkowane przez firmę Fujifilm.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.