Lytro trafi w ręce Google?


W październiku 2011 roku pojawiły się dwa ciekawe aparaty-prototypy: Lytro Light Field 16GB oraz Lytro Light Field 8GB. Później był jeszcze Lytro Illum, niestety technologia Lytro nie zyskała uznania i producent ogłosił decyzję o wycofaniu się z biznesu foto. Teraz na horyzoncie pojawił się Google i wszystko na to wskazuje, że finalizuje przejęcie firmy.

Wykorzystana w aparatach Lytro technologia pola światła (light field) należy do ciekawszych rozwiązań w ostatnich dziesięciu latach. Pozwalała ustawiać ostrość tuż po wykonaniu zdjęcia, niestety, nie zyskała uznania. Konstrukcjom Lytro zarzucano kiepską ostrość, małą rozdzielczość oraz wymóg dedykowanego oprogramowania do otwarcia zdjęć. Cena urządzeń nie należała też do niskich, taki Lytro Illum kosztował 1599 dolarów. Projekt nie wypalił, mimo, że producent bardzo się starał i pracował też nad algorytmami pozwalającymi na wyświetlanie zdjęć na telewizorach i monitorach 3D z możliwością zmiany perspektywy. Rozpoczęły się zwolnienia pracowników, ale na szczęście pojawił się koncern Google.


Kwota przejęcia Lytro nie jest znana, ale mówi się o 40 mln USD. To niewiele za zaawansowane patenty i technologię. Może ona zostać wykorzystana przez Google w szybko rozwijanej wirtualnej rzeczywistości, w której konkuruje z Oculusem.

Aparaty Lytro – zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.