Fujifilm Neopan 100 Acros zostanie całkowicie wycofany?


Pojawiły się informacje, że za sześć miesięcy kolejny film fotograficzny przejdzie do historii. Tym razem chodzi o czarno-biały, przeznaczony dla fotografów profesjonalnych materiał negatywowy Fujifilm Neopan 100 Acros. Na razie jego cena (format 135-36) w sklepie B&H wynosi 6,49 USD (kliknij).

W ostatnich latach Fujifilm powoli zamyka produkcję zarówno diapozytywów jak i negatywów, mimo, że zainteresowanie Instaksem rośnie. Pod koniec zeszłego roku wstrzymano wytwarzanie arkuszowego Acros 100 w formacie 4×5 cala, teraz wydaje się, że format 135 i 120 też przejdzie do historii


Warto zaznaczyć, że Fujifilm Neopan 100 Acros pojawił się w 2003 roku i zdobył duże uznanie wśród zawodowców. Zastosowano w nim technologie Sigma Crystal i Super Uniform Fine-Grain, co znacznie zwiększyło ilość światła przechwytywanego przez ziarno filmu i zapewniło bardziej efektywne jego wykorzystanie. Technologia Fujifilm Super Fine-Grain rozwiązała problem obniżonej czułości występującej w przypadku ultra drobnego ziarna.


Dzięki temu materiał charakteryzuje się niezwykle drobnym ziarnem (ziarnistość RMS zaledwie 7) i doskonałą zdolnością rozdzielczą, co umożliwia otrzymywanie dużych powiększeń o doskonałej jakości obrazu. Negatyw posiada też rozległą użyteczną skalę naświetleń, a także bardzo długi prostoliniowy odcinek krzywej charakterystycznej. Rozległa użyteczna skala naświetleń powoduje również, że jest to materiał tolerancyjny, pozwalający na pewne niedoświetlenie i prześwietlenie. Jego czułość wynosi ISO 100.

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.