Nikon zdominował World Press Photo


W ubiegłym tygodniu zostały ogłoszone zwycięskie zdjęcia w prestiżowym konkursie World Press Photo. Obok nagrodzonych prac w większości wypadków, była umieszczona informacja o sprzęcie którym wykonano fotografię. Najwięcej fotoreporterów korzystało z Nikona D5 (11 nagród), D810 (11 nagród), oraz Canona EOS 5D Mark III (11 nagród).

Drugie miejsce należy do Nikona D800E (7 nagród) i Canona EOS 5D Mark IV (7 nagród). Popularnością cieszył się też Nikon D4S, jak i Nikon D700 (6 nagród). Ciekawostką jest fakt, ze Nikon Df czy DJI Zenmuse X5 (2 nagrody) pobiły Nikona D850 (1 nagroda). Można to oczywiście wytłumaczyć, że aparat był obecny na rynku dopiero pod koniec zeszłego roku.


Sumarycznie Nikon jest więc zwycięzcą całego plebiscytu (51,5% użytkowników), drugie miejsce należy do Canona (29,9%). Inni producenci mogą być mniej zadowoleni: Fujifilm zajmowała 6,2%, Sony – 5,1%, Pentax – 2,1%. Panasonic nie został ujęty w zestawieniu, na wykresie procentowym nie są pokazane trzy modele Leiki, dwa z nich to M10, a drugi Leica SL.


Jeżeli chodzi o rodzaj sprzętu wśród reporterów to nadal dominują lustrzanki cyfrowe (83,5%), bezlusterkowce nie są powszechnie używane (11,3%). Ale to się zmienia, w poprzedniej edycji WPP wykresy procentowe trochę się różniły: 88,8% wobec 5,55%.

Na ostatnią edycje WPP zgłoszono 73.044 prac wykonanych przez 4548 fotografów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.