Rolleiflex Instant Kamera


Niemiecka marka Rollei ponownie zaistniała w środowisku fotograficznym. Tym razem na Kickstarterze są zbierane fundusze na uruchomienie produkcji Rolleiflex Instant Kamera. Aparat zachowuje charakterystyczny wygląd lustrzanek dwuobiektywowych, używa jednak wkładów Fuji Instax Mini.


Historia firmy jest imponująca, w przeszłości jej produkty zyskały wśród szerokiej rzeszy fotoamatorów i zawodowców renomę i uznanie. Aparat, który rozsławił nazwę Rollei na świecie miał dwa obiektywy. Tylko jeden z nich – dolny – służył do fotografowania, górny zaś włączony był w system celowniczy. Prostokątny, metalowy korpus aparatu dobrze leżał w dłoni. Nieruchome lustro rzucało obraz motywu w rzeczywistej wielkości na matówkę. Z pomocą lupy była nastawiana ostrość. Celownik i obiektyw poruszały się jednocześnie. Kwadratowy format ekspozycji rozwiązywał sporną kwestię czy fotografować poziomo czy pionowo. Rolleiflex był poręczny, lekki, precyzyjnie wykończony, wyposażony w znakomitą optykę Zeiss i pokazywał motyw jasno i wyraźnie także w chwili ekspozycji. Było to „jajko Kolumba” jak określiła go w tamtych czasach (1929 r.) zachwycona prasa.


Jakże inaczej wygląda sytuacja firmy po prawie dziewięćdziesięciu latach. Wojna i bombardowanie zakładów, konkurencja ze strony Japończyków, przejęcie przez Samsunga, wreszcie licytacja fabryki. Rollei przegrał walkę o rynek fotograficzny, teraz próbuje wrócić do gry pokazując „wynalazek” dla hipsterów.


Najbardziej charakterystyczną cechą aparatu są dwa obiektywy, minimalny dystans nastawienia ostrości wynosi 48 cm. Z ciekawostek należy wymienić wbudowaną lampę błyskową, światłomierz, tryb bokeh“, wielokrotnej ekspozycji, długiego naświetlania. Czas otwarcia migawki można dobrać z zakresu 10 sekund – 1/500 sekundy, jest możliwość kontroli ekspozycji +/- 1 EV. Aparat zasilany jest 3 bateriami AA (1,5 V).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.