Canon EOS-1v. Koniec pewnej epoki


Canon zakończył produkcję EOS-1v, był to ostatni, profesjonalny, analogowy  aparat ofercie tego producenta. Lustrzanka pojawiła się w osiemnaście lat temu i nawiązywała do modelu 1N.


Canon EOS-1v jest wytrzymały na wstrząsy, uderzenia, deszcz i pył, a także uszczelniony w  w 72 kluczowych miejscach. Migawka realizuje czasy otwarcia w zakresie 1/8000-30 sek oraz najkrótszy czas synchronizacji błysku 1/250 sek. Ma też gwarancję do 150.000 cykli, z kolei z lampami serii EX możliwa jest synchronizacja typu FP aż do 1/8000 sek. Aparat był piątym profesjonalnym modelm Canona – od F-1, przez F-1 New, EOS-1 i EOS-1N. Należy wspomnieć, że w 2000 roku była to najszybsza lustrzanka z automatycznym nastawianiem ostrości. Po dołączeniu modułu PB-E2, maksymalna prędkość fotografowania w trybie pojedynczego nastawiania ostrości wzrastała do 10 klatek na sekundę, a w trybie ciągłego autofokusa – do 9 kl/s. W aparacie zastosowano aktywne sterowaniu ruchem lustra, na system AF składa się 45 czujników nastawiania ostrości CMOS, wybieranych automatycznie lub ręcznie (jest możliwość ograniczenia liczby punktów do 11 lub 9). Zrezygnowano – podobnie jak to było w przypadku EOS-1N – ze sterowania autofokusem poprzez ruch gałki ocznej. Tryby sterowania ekspozycją oraz metody pomiaru światła są identyczne jak w EOS-ie 3. Tryby ekspozycji to automatyka programowana, automatyczny dobór czasu otwarcia migawki, automatyczny dobór otworu przysłony, automatyka głębi ostrości, ręczny dobór parametrów ekspozycji oraz tryb długich naświetleń „B”. Na wachlarz metod pomiaru światła składają się: pomiar 21-polowy zaawansowany, skoncentrowany (8,5% pola obrazowego w centrum kadru), punktowy w centrum kadru (2,4% pola obrazowego), punktowy związany z aktywnym polem ustawiania ostrości, centralno-integralny oraz wielopunktowy (do 8 pomiarów).


Szkoda więc, że pewna epoka się skończyła. W dzisiejszym komunikacie prasowym opublikowanym przez firmę Canon Japan czytamy też, że wsparcie serwisowe i części zamienne „pozostanie aktywne” do 31 października 2025 roku.

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.