Wyniki Grand Prix oraz Fotograficznej Publikacji Roku


Właśnie rozpoczęła się 17. edycja Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Jak co roku, otwarcie wszystkich wystaw programu głównego odbywa się po ogłoszeniu wyników na konkurs Grand Prix Fotofestiwal 2018 oraz przyznania tytułu Fotograficznej Publikacji Roku.

Nagroda Grand Prix Fotofestiwal 2018 oraz 10 000 zł trafiła do Alexandry Poliny za projekt Maski, mity i poddani. Bohaterami projektu Poliny są członkowie mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych, urodzeni, dorastający i uczący się w Niemczech. Na fotografiach widać przepaść społeczną powstałą z wyobrażeń napędzanych uprzedzeniami. Celem jej prac jest podważenie stereotypów poprzez ukazanie ich folklorystycznym otoczeniu pełnym klisz myślowych. Projekt jest zapisem doświadczeń poszczególnych osób, połączony z martwą naturą powstałą z przedmiotów codziennego użytku. Pełen opis projektu: TUTAJ.


Do konkursu Fotograficzna Publikacja Roku zgłoszono 50 prac. Jury w kilkugodzinnym procesie postanowiło dopuścić do wystawy i finału 19 książek. Spośród nich jury postanowiło wyróżnić kilka publikacji, w których odnaleźli wysoką jakość opracowania graficznego, idącego zawsze w parze za materiałem zdjęciowym. Wyróżniono zatem książki wyjątkowe – projekty autorskie: Weroniki Gęsickiej Traces, Kacpra Kowalskiego OVER i Tomasza Szerszenia Architektura przetrwania. Jury zdecydowało się wyróżnić także dwa kolektywy wydawnicze pracujące z zinami: Azimuth Press oraz 8991 Publishing.


Nagroda im. Krzyśka Makowskiego i tytuł Fotograficznej Publikacji Roku otrzymuje książka „prawdziwie zjawiskowa i unikalna”. Tak pisze o niej jury: „Mając ją w rękach niemożliwym jest znalezienie skojarzenia do innej publikacji. Została niezwykle skomponowana, bo też wydaje się, że projekt nie tylko został perfekcyjnie dobrany, to z trudem można oddzielić go od zaprezentowanych w niej prac. Publikacja jest efektowna, wręcz dekoracyjna, gdzie forma zderza się z trudnym tematem archiwum. To projekt totalny, niezwykle też formalny, wysmakowany produkcyjnie. Książka perfekcyjna i bezkompromisowa”. A mowa tu o książce Rafała Milacha Pierwszy Marsz Dżentelmenów.

Wystawy zwycięzców jak i finalistów obu konkursów można oglądać do 22 czerwca podczas Fotofestiwalu, w Art_Inkubatorze, na ul. Tymienieckiego 3 (Fotograficzna Publikacja Roku) i OFF Piotrkowska Center, ul. Piotrkowska 138/140 (Grand Prix).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.