Prace nad dalszym rozwojem pełnoklatkowych bezlusterkowców Nikona


Podczas premiery nowych bezlusterkowców firma Nikon ogłosiła, że prowadzi prace nad kolejnymi obiektywami systemu Z. Pojawi się m.in. Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct z ręcznym ustawianiem ostrości, będzie on „flagowym modelem serii S o najwyższych osiągach optycznych”.


Koncepcję modelu zaczerpnięto z oryginalnego obiektywu stałoogniskowego AI Noct-Nikkor 58 mm f/1.2, który trafił na rynek w 1977 r. W jego budowie zastosowano soczewkę asferyczną, umieszczenie jej w przedniej grupie usuwa całkowicie typową dla jasnych obiektywów aberrację komatyczną. Składa się z 7 elementów w sześciu grupach, obiektyw ten zyskał miano „nokturn” (pochodzące od nazwy formy muzycznej inspirowanej nocą) i popularność za możliwość szczegółowego odwzorowania na zdjęciach punktowych źródeł światła. Aktualnie opracowywany nowy obiektyw Noct wykorzysta elastyczność konstrukcyjną mocowania Z, by uzyskać najwyższe osiągi optyczne. Ma wyróżniać się dużym otworem względnym f/0,95, miłym dla oka rozmyciem tła, a także doskonałym odwzorowaniem szczegółów. Obiektyw ma się pokazać w 2019 roku.


W tym samym czasie firma pokaże też kilka innych „szkieł” do nowego systemu bezlusterkowców m.in.: Nikkor Z 20 mm f/1.8 S, Nikkor Z 85 mm f/1.8 S, Nikkor 24-70 mm f/2.8 S, Nikkor 70-200 mm f/2.8 S, Nikkor 14-30 mm f/4.0 S. Z kolei za dwa lata pojawi się Nikkor Z 50 mm f/1.2 S, Nikkor Z 24 mm f/1.8 S, Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S. Są też prowadzone prace nad nową, systemową lampą błyskową, ale nie wiadomo kiedy zostanie ona pokazana.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.