Zenit M już jest!


Na targach Photokina 2018 został zaprezentowany cyfrowy Zenit M. Jest on oparty na modelu Leica M Typ 240. Aparat będzie dostępny w sprzedaży w Europie od grudnia 2018 roku, a od stycznia 2019 w Rosji zarówno w sklepie internetowym Zenit, jak i wybranych sklepach fotograficznych. Cena wyniesie około 5500 euro.


Oficjalna prezentacja odbyła się przy udziale Andreasa Kaufmanna, głównego udziałowca i przewodniczącego rady nadzorczej Leica Camera AG, Aleksa Patrikeyewa (CEO Shvabe), oraz Iwana Ozhgikhina, zastępcy dyrektora generalnego Shvabe i Vadima Kaliugina, dyrektora generalnego KMZ Zenit. Producent chwali się, że aparat jest wyposażony w obiektyw Zenitar 35 mm f/1.0. To „całkowicie zaprojektowane i wyprodukowane w Rosji, „szkło”, jego zaletą jest miła dla oka nieostrość dalszego planu. Warto zaznaczyć, że właścielem marki Zenit jest firma Krasnogorsky Zavod, nowy aparat powstał we współpracy z firmą Leica Camera AG. Oba przedsiębiorstwa deklarują, że Zenit M w stosunku do oryginały został zmodyfikowany. Zmieniono też oprogramowanie.


Nie wiadomo jak Zenit M będzie sprzedawał. Do marki przyzwyczajone są osoby starszego pokolenia, młodsze używają już sprzętu cyfrowego. Należy przy tym zaznaczyć, że lustrzanki Zenit w latach osiemdziesiątych miały bardzo fatalną opinię (szczególnie  model 12XP). Psuły się, mechanizm migawki nie trzymał parametrów, matówka nie pokazywała całego pola obrazu itd. Technologicznie, w stosunku do produkcji Nikona, Pentaksa, Canona, Minolty, były zacofane. Później próbowano wprowadzić do sprzedaży cyfrowe kompakty Zenit, aparaty powstawały nie w Krasnogorsku, ale w krajach azjatyckich. To także się nie sprawdziło, teraz mamy kolejną odsłonę reanimacji marki.

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.