Co planuje Zenit (KMZ)?


Marka Zenit była zawsze związana z lustrzankami, pierwszy model pojawił się w 1952 roku. Później różnie się układało, były egzemplarze bardzo ciekawe (np. Zenit-7), ale także takie które nie powinny być dopuszczone do sprzedaży z uwagi na dużą awaryjność (12XP). Ostatnie lata to zanikanie marki, premiera Zenita M na Photokinie 2018 to próba przypomnienia o dawnych czasach.


Zenit M nie jest oryginalnym produktem KMZ (Krasnogorski Mechaniczny Zavod), nowy aparat bazuje na modelu Leica M 240. To dziwny alians, połączenie solidnej marki z czymś co wiązało się z dużą awaryjnością i przypadkowością. Technika fotograficzna tego nie lubi, ważna jest stabilność i pewne powtarzanie wyników. Właściciel marki Zenit nie liczy się na rynku foto, jego udziały są mizerne. Dziwi więc współpraca pomiędzy dwoma skrajnymi przedsiębiorstwami, dla firmy Leica Camera AG to „ciągnięcie w dół”. KMZ chyba chce powrócić do gry na rynku foto, na razie wiadomo, że skupi się na dalszych obiektywach do modelu Zenit M. Do tej pory pokazał „stałkę” Zenitar 21 mm f/2.8, powinien też zaprezentować inne „szkła”: Zenitar 50 mm f/1.0, oraz Zenitar 35 mm f/1.0 (ten ostatni jest czasami pokazywany, ale jako prototyp).
Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach pojawił się Zenitar 85 mm f/1.2 (do pełnoklatkowych cyfrowych lustrzanek) i Zenitar 50 mm f/1,2 (do lustrzanek z matrycą APS-C) oraz Zenitar 50 mm f/0.95 (do pełnoklatkowych aparatów z mocowaniem E). Niektórzy obserwatorzy rynku foto uważają, że producent może podjąć współpracę z Ricohem. Być może pojawi się lustrzanka cyfrowa Zenit oparta na modelu K-1.


Zenitar 21 mm f/2.8 powinien kosztować około 800 euro.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.