Tetenal w kłopotach. Czy kolejna firma bankrutuje?


Tetenal jest jedną z największych firm fotochemicznych na świecie i produkuje chemikalia dla takich marek jak Ilford. Znajduje się w trudnej sytuacji finansowej.

Tetenal jest najstarszą firmą fotograficzną na świecie, w 1847 roku, berliński przedsiębiorca Theodor Teichgräber (TT) wprowadził do swej oferty, obok dotychczasowych farmaceutyków, chemikalia fotograficzne do obróbki płyt kolodionowych. W kolejnych dziesięcioleciach firma rozwijała się. W 1925 roku doszło do usamodzielnienia się działu fotograficznego – powstała firma Tetenal Photowerk GmbH. Wraz z wprowadzeniem różnego rodzaju wywoływaczy specjalnych, jak Emofin (dwukąpielowy wywoływacz drobnoziarnisty), Ultrafin (wywoływacz bardzo drobnoziarnisty) i Eukobrom (doskonały wywoływacz pozytywowy), Tetenal nabrał impetu. Na rynek wprowadzano kolejne hity: w 1953 roku pokazał się jednorazowy wywoływacz Neofin, który stał się sensacją w fotografii czarno-białej. Podobne innowacje wprowadzano również w fotografii barwnej, na której polu Tetenal pozostaje aktywny od 1968 roku. Tetenal Photowerk GmbH przeprowadzał też intensywne badania i produkuje liczne materiały do tworzenia zdjęć, począwszy od fotografii klasycznej, przez cyfrową aż do zastosowań medycznych.


Niestety, w ostatnich latach rola fotografii analogowej bardzo spadła, obecnie ze względu na „złe praktyki biznesowe ze strony dostawców” Tetenal znajduje się w stanie niewypłacalności. Nie jest to jednak bankructwo, ale firma nie ma płynności finansowej, brak jest środków na opłacenie rachunków. W przeszłości, miały miejsce takie sytuacje, ale przedsiębiorstwo otrzymywało pożyczki awaryjne. Obecnie instytucje finansowe nie są skore do takich działań, pozyskanie funduszy jest więc trudne. Zarząd firmy nie upada na duchu i szuka nowych sposobów generowania przychodów. Warto zaznaczyć, że dotychczas tradycyjnie modelem biznesowym Tetenala był B2B, ale firma planuje rozszerzyć swój model biznesowy kierując się bezpośrednio do konsumenta (B2C). Producent szuka też wsparcia wśród społeczności fotografów i planuje finansowanie społecznościowe w oparciu o takie platformy jak Kickstarter czy Indiegogo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.