Tetenal odchodzi do historii. Po 172 latach


Niestety, próba ratowania Tetenal Europe GmbH nie powiodła się. Pracownicy centrali w Norderstedt zostali poinformowani, że spółka zostanie zamknięta 1 kwietnia 2019 roku po zakończeniu produkcji obecnych zamówień.

Informacja została potwierdzona przez dr. Svena-Holgera Undritza, przedstawiciela firmy prawnej obsługującej syndyka masy upadłościowego (White & Case Insolvenz GbR). Niestety, fiaskiem zakończyło się poszukiwanie inwestorów. Rzecznik Tetenala poinformował, że zainteresowanych kontynuowaniem produkcji było kilka przedsiębiorstw, ale żadne z nich nie było wiarygodne.

Walka Tetenala o utrzymanie się na rynku rozpoczęła się wraz z rozwojem fotografii cyfrowej, ale dopiero w październiku zeszłego roku Tetenal Europe GmbH złożył wniosek o reorganizację w ramach ochrony na wypadek niewypłacalności w sądzie okręgowym w Norderstedt. Były dyrektor zarządzający Daniel Middendorf dwoił się i troił, wspierali go eksperci ds. Restrukturyzacji firmy konsultingowej Buchalik Brömmekamp (została ona później zastąpiona przez austriacką sieć konsultingową Grantiro). Niestety, przedsięwzięcie w ramach ochrony na wypadek niewypłacalności okazało się nieskuteczne. W styczniu rozpoczęły się regularne postępowania upadłościowe, a niemiecka spółka zależna Tetenal Imaging Service GmbH złożyła wniosek o upadłość. Dyrektor zarządzający Daniel Middendorf stracił posadę.


Rok 2019 będzie więc wyznaczał koniec historii, która rozpoczęła się w 1847 roku, gdy berliński przedsiębiorca Theodor Teichgräber, w swojej hurtowni leków, postanowił produkować fotograficzne środki chemiczne do płyt kolodionowych. Należy zaznaczyć, że w 1910 roku, po raz pierwszy zarejestrowano znak towarowy Tetenal.

Kończy się więc brutalnie los fotografii analogowej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.