Olympus opuści fotografię?


Japoński dziennik Business Journal Japan (Biz-journal.jp) poinformował, że Olympus może wycofać się z branży fotograficznej (kliknij). Większość portali, które opublikowały tą „sensację” sądzi, że są to czyste spekulacje.

Faktem jest, że Olympus od pewnego czasu nie radzi sobie zbyt dobrze na rynku fotograficznym. Ostatni zestaw wyników finansowych wzbudza ogromne niepokoje wśród akcjonariuszy. Zarząd koncernu zaproponował więc, aby pewna część akcji przypadła konsorcjum ValueAct Capital. To firma inwestycyjna z siedzibą w San Francisco, które zarządza, w imieniu kilku inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych, ponad 16 miliardami dolarów. Firma angażuje się w różne projekty zarówno na rynku publicznym, jak i hedgingowym. Dokonuje znacznych inwestycji w spółkę, a następnie współpracuje z nią w celu wprowadzenia zmian mających na celu zwiększenie długoterminowej wartości akcji, a tym samym wygenerowanie zysku dla siebie. Może więc w znaczym stopniu wpływać na ofertę firmy ograniczając produkty na których zarobek jest niewielki.

Na tym opiera się więc spekulacja Biz-journal.jp. Sądzą oni, że ValueAct Capital może zarządać od Olympusa powstrzymania działań w niezbyt rentownej branży jaką jest fotografia i skierowania środków na medycynę i inne pokrewne gałęzi. Taki wywód ma jedną, słabą stronę: Roberta Hale z ValueAct Capital, na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, który odbędzie się pod koniec czerwca, ma objąć zaledwie 5.04% akcji Olympusa. To zbyt mało aby zaproponować tak drastyczne kroki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.