Irix 300 mm f/5.6 SR może być dostępny w sprzedaży!


Prawie dziesięć dni temu rakieta Antares 230 wyniosła na orbitę bezzałogowy moduł zaopatrzeniowy Cygnus NG-11. Oprócz ładunku dedykowanego ISS, wraz tą rakietą na orbitę zostało dostarczonych ponad 20 małych satelitów. Wśród nich są dwa z Polski – jednym jest KRAKsat – CubeSat, zbudowany przez studentów AGH i UJ, zaś drugim zaś satelita o nazwie “Światowid”. Na jego pokładzie znalazł się obiektyw Irix 300 mm f/5.6 SR.

Start rakiety Antares 230 odbył się 17 kwietnia 2019 r o godzinie 22:46 czasu polskiego (20:46 UTC) z bazy rakietowej NASA Wallops Flight Facility w stanie Wirginia (USA). Na razie Irix 300 mm f/5.6 SR nie jest dostępny w sprzedaży, w programie kosmicznym został on specjalnie zaprojektowany do projektu SatRevolution. Warto zaznaczyć, że celem misji badawczej miało być m.in. fotografowanie różnych obszarów kosmosu.

Wymagania techniczne postawione projektantom obiektywu okazały się być prawdziwym wyzwaniem. Obejmowały bowiem ściśle określone parametry optyczne. Ze względu na ograniczone wymiary mocowania „szkła” w satelicie, zaprojektowany układ optyczny musiał też zmieścić się w tubusie o maksymalnych wymiarach 70×85 mm oraz masie nie przekraczającej 320 gramów. Irix 300 mm f/5.6 SR musiał tym samym sprostać warunkom nieporównywalnie trudniejszym niż obiektywy, które na co dzień wykorzystywane są przez astronautów fotografujących z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

No tak, ale co z tego wynika dla przeciętnego użytkownika systemu? Otóż firma Irix zapowiedziała, że 300 mm f/5.6 SR będzie dostępny w sprzedaży w sklepach. Obiektyw będzie prawdopodobnie dużo tańszy niż Nikon 300 mm f /4 PF.

Być może IRIX powinien też rozważyć rozszerzenie linii produktów na 500 mm, a nawet 800 mm?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.