Hasselblad 907X Special Edition


Upamiętniając 50. rocznicę historycznego lądowania księżyca Apollo 11, Hasselblad wprowadza na rynek limitowaną edycję 907X Special Edition. Zestaw składa się z aparatu 907X i cyfrowego tyłu CFV II 50C. Oba produkty są dostępne w „matowej czerni” z pamiątkową tabliczką „On the Moon From 1969”.


20 lipca 1969 r. Aldrin i Armstrong wylądowali na Księżycu. Apollo 11 był wielkim kamieniem milowym w historii NASA i eksploracji kosmosu. Astronauci do udokumentowania tej historycznej misji wybrali Hasselblada, jednym z pamiętnych obrazów „spaceru po Księżycu” jest zdjęcie przedstawiające samotną postać Edwina Aldrina.


Fotografie wykonał Neil Armstrong aparatem Hasselblad Data Camera będącym zmodyfikowaną wersją Hasselblada 500EL. Ekspozycja jest idealna, obraz niezwykle ostry a kolory jaskrawe pomimo ostrego światła i ujęcia pod słońce. W tle widać odciski butów, a część korpusu lądowmika wchodzi w dolny prawy róg kadru. Jest to jedyne zdjęcie, na którym widać obydwu astronautów. Jest to również jedyne zdjęcie przedstawiające Neila Armstronga na Księżycu, a dokładniej jego odbicie w szybie hełmu kolegi. Oprócz Hasselblada DC do misji Apollo 11 wzięto także specjalny model Hasselblad (HEC) który był używany we wnętrzu modułu księżycowego Eagle. Trzeci aparat Hasselblad (HEC) był obsługiwany przez Michaela Collinsa na pokładzie modułu dowodzenia Columbia na orbicie księżycowej.


Haselblad 907X Special Edition składa się z aparatu 907X i ścianki CFV II 50C. Produkty są dostępne jedynie w czarnej wersji (podobnie jak HEC Collinsa, który powrócił na Ziemię). Na tabliczce znajduje się tekst „On the Moon From 1969”, ma to podkreślić znaczenie że pięćdziesiąt lat temu dwa modele HDC i HEC zostały pozostawione na powierzchni Księżyca.

Warto zaznaczyć, że 907X Special Edition nie jest sprzedawany z obiektywem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.