Polaroid Spectra. Koniec produkcji


Po 33 latach wszystkie filmy z serii Spectra przechodzą do historii. Po wyprzedaniu ostatniej partii nie będzie już można kupić filmu w wersji barwnej, ani czarno-białej.

Rodzina Spectra zadebiutowała w 1986 roku, z nową linia kamer pojawił się nowy film. Różnił się od rodziny 600 innym formatem obrazu (prostokąt o wymiarach 9,2 x 7,3 cm). Warto przypomnieć, że 33 lat temu Polaroid był gigantem, producent na potrzeby kampanii reklamowej zbudował olbrzymią  makietę aparatu. Stanęła ona przed World Trade Center w Nowym Jorku.


To wielu latach Polaroid ogłosił bankructwo, markę uratował Impossible Project. Wznowiono produkcję wkładów m.in. do aparatów 600 i SX–70. W 2017 roku na rynku pod nazwą Polaroid Originals pokazała się chemia, aparaty i ładunki w nowych opakowaniach, niestety od jakiegoś czasu były problemy z produkcją serii Spectra.


Według dyrektora generalnego Polaroid Originals, Oskara Smołokowskiego, powodem decyzji o wstrzymaniu produkcji Spectry były częste awarie. Filmy zacinały się w aparatach i nie wysuwały się prawidłowo. Przeprowadzono szeroko zakrojone testy i 6-miesięczny plan ulepszeń produkcji. W oświadczeniu prasowym szef techniczny Andrew Billen ubolewa: „…niestety to nie pomogło. Zgodnie z wynikami usterka jest całkowicie losowa i zależy to od wielu zmiennych dla każdej paczki ładunków…”.Warto zaznaczyć, że w przeszłości Spectra miała swoje „dobre chwile”, m.in. w rodzinie pojawił się ONYX (pierwszy na świecie przezroczysty aparat fotograficzny) czy Spectra Pro (aparat o wzbogaconych funkcjach i ciekłokrystalicznym wyświetlaczu, produkcji zaprzestano w 1999 roku).

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.