Sony A9 II ver. Sony A9. Dodatkowe funkcje


Sony A9 II to rozwinięcie modelu Sony A9. Aparat otrzymał tą samą pełnoklatkową (35.6 x 23.8 mm) matrycę CMOS Exmor RS o rozdzielczości 24,2 mln. pikseli, wizjer (3,686 mln punktów) i możliwość rejestracji filmów w 4K (3840×2160 z 30 kl/s). Zaletą nowego modelu są jednak dodatkowe funkcje łączności i ulepszenia usprawniające pracę zawodowych fotoreporterów.


Ekwiwalent czułości ISO można dobrać z zakresu 100-51200 (zwiększyć do 204800, lub obniżyć 50), nie zmieniła się ilość pól AF (693 z wykrywaniem fazy, umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej i pokrywających około 93% kadru), ilość pól AF z wykrywaniem kontrastu (425), 5-stopniowa stabilizacja obrazu, fotografowanie seryjne (20 kl./s). W buforze zmieści się do 361 obrazów JPEG lub do 239 obrazów RAW z kompresją. Producent chwali rozwiązaniami i możliwościami wprowadzonymi zgodnie z sugestią zawodowych fotografów.
Przeprojektowano mechanizm migawki, ulepszono funkcje łączności, w tym przesyłania plików, dodano tryb zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s z użyciem migawki mechanicznej i zoptymalizowano algorytmy sterujące systemem AF. Korpus A9 II jest wyposażony w port sieci Ethernet 1000BASE-T do stabilnej transmisji danych z prędkością do 1 Gb/s. Obsługuje też szyfrowaną transmisję plików (FTPS) z użyciem protokołów SSL i TLS. Ulepszenia objęły też zdalne sterowanie aparatem (tethering) z programu komputerowego Remote Camera Tool: zmniejszono opóźnienie wyzwolenia migawki i podglądu obrazu na żywo. Sony A9 II pozwala na użycie stabilnego i szybkiego łącza sieci bezprzewodowej 5 GHz (IEEE 802.11ac). W przeciwieństwie do aparatu A9, obsługującego wyłącznie pasmo 2,4 GHz, nowy model jest zgodny ze standardami IEEE 802.11a/b/g/n/ac. Zmodernizowany procesor obrazu BIONZ X wykorzystuje dużą szybkość odczytu danych z przetwornika. Procesor współpracuje z układem o dużej skali integracji, zwiększającym szybkość i dokładność wyznaczania ustawień AF/AE, przetwarzania obrazu, wykrywania twarzy itp.


Nowością jest funkcja notatek dźwiękowych (Voice Memo), pozwalającą dodawać do zdjęć komentarz głosowy i odtwarzać go przy przeglądaniu obrazów. Dane głosowe można również załączyć do przesyłanych zdjęć, by przekazać fotoedytorom ważne informacje ułatwiające edycję. Fotoreporter pracujący w terenie może także korzystać z dodatku „Transfer & Tagging add-on” do aplikacji „Imaging Edge. Pozwala on przesłać notatki głosowe wraz ze zdjęciami do urządzenia mobilnego, a następnie automatycznie przeprowadzić konwersję nagranego głosu na tekst dodawany do obrazów JPEG w formie metadanych IPTC. W zależności od decyzji użytkownika, proces ten może przebiegać automatycznie albo ręcznie. Połączenie bezprzewodowej transmisji głosu/obrazu, automatycznej konwersji głosu na tekst i funkcji automatycznego przesyłania obrazów z załączonymi notatkami dźwiękowymi na serwer FTP oznacza, że podczas fotografowania i przesyłania materiału w ogóle nie trzeba się zajmować obsługą smartfona. Aby przyspieszyć pracę, ustawienia protokołu FTP do użycia w aplikacji można przesłać do aparatu przez łącze Bluetooth.


Sony A9 II może stale wyznaczać parametry automatycznej ostrości i ekspozycji — nawet 60 razy na sekundę. Zoptymalizowane algorytmy AF zwiększają dokładność i efektywność automatycznego ustawiania ostrości, przyda się także nowo dodany tryb kompensacji migotania, w którym aparat automatycznie wykrywa obecność świetlówek lub innych źródeł sztucznego światła i odpowiednio koryguje parametry rejestracji, by zapewnić najlepszą jakość obrazu. Zaletą nowej „dziewiątki” jest też poprawiony kształt uchwytu, zwiększona średnica przycisku AF-ON, zmieniony kształt i położenie tylnego pokrętła, przeprojektowany wielofunkcyjny joystick, oraz przycisk blokujący pokrętło kompensacji ekspozycji . Do stopki Multi Interface Shoe (MI) dodano cyfrowy interfejs audio. Umożliwia on bezpośrednie podłączenie nowego mikrofonu kierunkowego ECM-B1M lub zestawu adaptera XLR XLR-K3M.

Sony A9 II trafi do sprzedaży w Europie w październiku 2019. Cena w B&H wyniesie około 4500 USD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.