Olympus ma kłopoty. Pozbywa się działu foto?


Dwa tygodnie temu pojawiła się pogłoska, że Olympus może wycofać się z rynku foto. Zarząd firmy zdementował tą informacje, ale nie da się ukryć, że ten japoński producent sprzętu fotograficznego ma duże problemy.

Olympus Corporation działa w branży medycznej (m.in. kontroluje ponad 70% światowego rynku endoskopów) i foto. Ta ostatnia przeżywa regres co widać m.in. w raportach Camera & Imaging Products Association. Wczoraj, pełniący obowiązki dyrektora finansowego, Yasuo Takeuchi, na konferencji prasowej powiedział dziennikarzom, że jego firma przygotowuje się do redukcji miejsc pracy „we właściwym czasie”, aby „poprawić wydajność” i osiągnąć „cele biznesowe”. Warto zaznaczyć, że odkąd amerykański fundusz hedgingowy ValueAct Capital Management stał się właścicielem 5% akcji firmy to rozpoczęto wdrażanie planu restrukturyzacyjnego, a do zarządu powołano dwóch nowych dyrektorów.

Powyższą, trudną sytuację opisał amerykański Bloomberg. W artykule czytamy, że Olympus planuje skupić się na branży medycznej, a niedawno opublikowana strategia firmy prawie nie wspomina o działalności związanej z obrazowaniem. Jak podkreśla Bloomberg, dział foto to zaledwie 6% aktywności firmy. Jest to „gałąź o najniższym zysku i wzroście w portfolio Olympusa”. Bardzo prawdopodobne, że nowi członkowie zarządu i inwestorzy wywierają presję, aby ponownie ocenić różne drogi rozwoju firmy. Należy przy tym zaznaczyć, że Shigemi Sugimoto, szef Olympus Imaging Business, wydał oświadczenie, że obecnie nie ma planów sprzedaży działu foto. Podkreślił jednak, że Olympus dąży do „…stabilizacji i umocnienia swojej pozycji na rynku aparatów fotograficznych”… Firma aktywnie prowadził i będzie prowadzić działania marketingowe i opracowała mapę drogową produktów na nadchodzące miesiącach. „Aktywnie pracujemy nad rozwojem technologii, który poprawi jakość zdjęć i filmów dla twórców” – dodał Sugimoto.

Być może w końcu, Olympus pójdzie drogą Samsunga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.