Wyjście wideo w formacie RAW w Nikonach Z7 i Z6


Firma Nikon poinformowała, że w jej pełnoklatkowych bezlusterkowcach Z7 i Z6 wraz z opublikowaniem wersji oprogramowania 2.20 zostanie włączone wyjście wideo w formacie RAW.

Usługa ta jest bezpłatna dla wszystkich użytkowników aparatów Nikon Z6 (Z7), którzy nabyli zestaw Essential Movie Kit. Jeżeli sprzęt został zakupiony w tym zestawie i nie ma jeszcze wstępnie zainstalowanej obsługi wyjścia wideo w formacie RAW, to najbliższe centrum serwisowe firmy Nikon zainstaluje ją bezpłatnie po okazaniu dowodu zakupu. Pozostałe osoby będą musiały wydać około 200 USD. Warto przy okazji zaznaczyć, że oprogramowanie wewnętrzne v2.20 dodaje obsługę kart pamięci CFexpress.

Firma Nikon jest pierwszym producentem aparatów, który zapewnił przesyłanie danych wideo w formacie RAW bezpośrednio z wyjścia HDMI pełnoklatkowego aparatu bezlusterkowego. Użytkownicy aparatów Z7 i Z6 będą mogli przesyłać 12-bitowy strumień danych wideo RAW do zewnętrznego rejestratora Atomos Ninja V1, który wchodzi w skład zestawu Nikon Z6 Essential Movie. Strumień wideo rejestrowany jest w opracowanym w 2018 roku przez Apple Inc. formacie ProRes RAW. Zachowuje on dokładność odwzorowania kolorów oraz zapewnia lepszą widoczność szczegółów w jasnych i ciemnych obszarach. Filmowcy docenią maksymalną swobodę podczas gradacji kolorystycznej bez spowalniania edycji – idealną przy postprodukcji nagrań HDR.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.