Gerhard Steidl uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2020


Po raz pierwszy w historii konkursu nagrodę Za wybitny wkład w fotografię przyznano osobie, która nie jest fotografem. Jury doceniło wieloletnią współpracę Steidla z fotografami i olbrzymie oddziaływanie wydawanych przez niego albumów. Zostanie on uhonorowany w czasie ceremonii wręczenia nagród 16 kwietnia w Londynie.


Wydawnictwo Steidla powstało w 1968 r., a w 1996 r. zaczęło realizować własny program publikacji albumów fotograficznych. W ciągu kilku lat firma stała się jednym największych na świecie wydawców współczesnej fotografii. W jej imponującym dorobku znajdują się albumy najwybitniejszych fotografów, takich jak Joel Sternfeld, Nan Goldin, Bruce Davidson, Robert Frank, Berenice Abbott, Robert Adams, Henri Cartier-Bresson, Karl Lagerfeld czy Juergen Teller. Publikacje wydawnictwa Steidl obejmują całą historię fotografii, od jej wczesnych mistrzów po czołowych współczesnych artystów. Reprezentują także szerokie spektrum fotograficznej ekspresji — od sztuki i mody, po fotografię dokumentalną i uliczną.


Dla uczczenia osiągnięć Steidla, w ramach wystawy konkursowej Sony World Photography Awards 2020 w słynnym londyńskim Somerset House zaprezentowany zostanie jego wyjątkowy proces wydawniczy i około 80 najbardziej uznanych publikacji. Prezentacja zatytułowana Jedna miłość, jeden album: kultura książki wydawnictwa Steidl. Album fotograficzny jako zwielokrotnienie ukaże album fotograficzny jako element tradycji „zwielokrotniania” dzieł artystów. Wystawie towarzyszyć będzie specjalne spotkanie przygotowane we współpracy z Davidem Campanym, zatytułowane Zadaj Steidlowi głupie pytanie na temat wydawania książek — niestereotypowa sesja pytań i odpowiedzi z udziałem nagrodzonego wydawcy.


Rozwijając ideę demokratyzacji dzieła sztuki, Gerhard Steidl potraktował swoją wystawę jako sposób na przekazanie konkretnej wizji i podzielenie się własną wiedzą i doświadczeniem. Przestrzeń wystawy zostanie zaaranżowana w formie warsztatowej i podzielona na cztery części: „Artysta”, „Koncepcja”, „Projekt” oraz „Druk”. Każdemu prezentowanemu obiektowi towarzyszyć będzie szczegółowy komentarz. Wprowadzi on zwiedzających w kulturę książki wydawnictwa Steidl i krok po kroku przybliży im proces wydawniczy: od wstępnej korespondencji z artystą, poprzez redakcyjne dyskusje, aż po przykłady różnych szczegółów technicznych, takich jak krój czcionki, papier czy sposób oprawy.


Wśród prezentowanych wydawnictw znajdzie się słynny kolekcjonerski album The Japanese Box (2001), opublikowany przez wchodzące w skład domu wydawniczego Steidl wydawnictwo Edition 7L jako wynik współpracy Karla Lagerfelda i Gerharda Steidla. Album ma formę czarnego, lakierowanego pudełka z odbitkami kopii sześciu rzadkich zdjęć z okresu ukazywania się japońskiego czasopisma fotograficznego „Provoke”. Kolejną wystawianą publikacją Edition 7L będzie Interview: The Crystal Ball of Pop Culture (2004) Andy’ego Warhola — siedmiotomowy album z przedrukami najlepszych zdjęć z pierwszych dziesięciu roczników słynnego miesięcznika „Interview”, założonego przez mistrza pop-artu. Całość umieszczona jest na wykonanym na zamówienie drewnianym wózku.

Poza tymi znanymi publikacjami Steidl zaprezentuje także fotografie autorstwa wybranych artystów, z którymi współpracuje od lat. Znajdą się wśród nich nowe zdjęcia, z mającego się wkrótce ukazać albumu Orange (2020), autorstwa laureata Literackiej Nagrody Nobla, Orhana Pamuka. Książka zawiera zdjęcia pozornie zaniedbanych uliczek i zaułków Stambułu pogrążonych w ciepłym, pomarańczowym blasku starych latarń ulicznych, szybko wypieranych przez nowoczesne, białe oświetlenie. Będzie także można zobaczyć fotografie z Museum Bhavan (2017) — ruchomej wystawy autorstwa Dayanity Singh, w ramach której odbitki umieszczane są na składanych, drewnianych konstrukcjach i mogą być dowolnie aranżowane przez artystę. Miniaturowa wersja tej wystawy została wydana przez wydawnictwo Steidla w formie albumu złożonego z dziewięciu niezależnych „muzeów”, które widz może zainstalować we własnym domu i dowolnie komponować.

Obok prac Singh i Pamuka na wystawie pojawią się fotografie z albumu hiszpańskiego reżysera Carlosa Saury zatytułowanego Vanished Spain (dosł. „Hiszpania, której już nie ma”, 2016). Album zawiera zdjęcia z podróży przez Andaluzję i środkową Hiszpanię w latach 50. XX w. Ta wspaniała kolekcja, ukazująca między innymi krajobrazy, walki byków i sceny z życia codziennego, miała być przeciwwagą dla propagandowego obrazu Hiszpanii tworzonego na użytek dyktatury generała Franco. Na wystawie prezentowane będą także oryginalne odbitki żelatynowo-srebrowe, które Ed Ruscha wykonał w 2009 r. jako ilustracje do klasycznej powieści Jacka Kerouaca W drodze. Część wykorzystanych do tego czarno-białych zdjęć Ruscha wykonał sam, część zamówił u innych fotografów albo wybrał ze znalezionych obrazów odpowiadających szczegółom i wrażeniom opisywanym przez autora książki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.