Fujifilm X-T4. Szybciej i lepiej


Pojawił się Fujifilm X-T4, to co zwraca uwagę to stabilizacja matrycy na poziomie 6.5 EV oraz dłuższa żywotność baterii. Aparat będzie kosztował około 7900 złotych (w USA 1700 USD), producent opublikował też nową „mapę drogową” obiektywów XF.

W nowym aparacie znajdziemy przeprojektowany mechanizm migawki, którego żywotność jest teraz oceniana na 300 tys. wyzwoleń. W porównaniu do X-T3 jest on także cichszy, można teraz wykonywać zdjęcia seryjne z częstotliwością do 15 kl./s. Mechanizm migawki wyróżnia się również szybkim czasem reakcji (opóźnienie zwolnienia sięga zaledwie 0,035 sekundy).


Nie zmieniła się matryca, nadal mamy do czynienia z czujnikiem X-Trans wielkości APS-C (23.5 x 15.6 mm) o rozdzielczości 26 mln. pikseli i procesorem obrazu czwartej generacji. Ekwiwalent czułości ISO można dobrać z zakresu 160-12800 (zmniejszyć i zwiększyć do 80-51200). System AF otrzymał uaktualnienie, lepiej sobie teraz radzi z wykrywaniem twarzy i oczu oraz śledzeniem obiektu (wskaźnik skuteczności został podwojony w porównaniu do modelu X-T3). Producent dodał również nowy tryb symulacji Eterna Bleach,
Bypass który naśladuje tradycyjny film o niskim nasyceniu i wysokim kontraście. Wbudowana 5-osiowa stabilizacja obrazu o skuteczności 6,5 EV (podczas pracy z obiektywem XF / XC, IBIS współpracuje z 18 spośród 29 obiektywów tej serii) znacznie poszerza możliwości w zakresie fotografowania i filmowania. To efekt zastosowania nowych materiałów do produkcji części dolnej, udoskonalonego układu pochłaniania wstrząsów migawki oraz nowo opracowanym czujnikom żyroskopowym, których dokładność wykrywania jest o ok. 8x większa niż w jednostce IBIS aparatu X-H1. Układ stabilizacji pomaga w fotografii nocnej lub np. w sporcie. Pomaga również w nagrywaniu wideo w sytuacjach powodujących drgania aparatu. IBIS wykorzystuje teraz siłę magnetyczną zamiast sprężyn, jest przy tym o ok. 30% mniejszy i 20% lżejszy niż jej odpowiednik w aparacie X-H1.


Na korpusie zauważymy kilka zmian. Uchwyt został powiększony, tylne pokrętło sterujące wystaje nieco bardziej. Muszlę oczną wyposażono w mechanizm blokujący, który zapobiega naderwaniu i przesuwaniu. Największe wrażenie budzi jednak nowy 3-calowy, odchylany monitor LCD o rozdzielczości 1,62 miliona punktów. Dodano przycisk AF-On, a przełącznik pomiaru został zastąpiony przełącznikiem zdjęć/wideo. Tryby fotografowania i wideo mają teraz osobne menu, a Szybkie Menu tylko dla wideo (Q Menu).


Od strony wideo jest kilka zmian. X-T4 potrafi nagrywać filmy w 4K, a także Full HD (240 kl./s). IBIS, w połączeniu z funkcją cyfrowej stabilizacji obrazu (DIS) do użytku w trybie wideo, zapewnia większą stabilizację obrazu. Tryb „IS (Image Stabilization) Boost” niweluje delikatne drgania aparatu. Umożliwia tym samym stabilne nagrywanie statycznego wideo bez statywu. Jest też funkcja „Optymalizacja filmu video”. Pozwala ona użytkownikom na regulację ekspozycji zarówno za pomocą pokrętła sterowania, jak i panelu dotykowego. Funkcja umożliwia przełączanie trybu STILL / MOVIE na panelu górnym, co zapewnia szybkie przejście do trybu nagrywania wideo z już zapisanymi ustawieniami. Dodano funkcję F-Log View Assist w celu poprawy jakości wideo o niskim nasyceniu / niskim kontraście podczas nagrywania F-Log. Materiał wideo konwertowany jest do BT.709, by ułatwić uzyskanie prawidłowej ekspozycji na podglądzie podczas nagrywania. Funkcja „Napraw powiększony fragment kadru” poprawia szybkość kadrowania obrazu wideo, by zapobiec zmianom kąta widzenia przy przełączaniu na inny tryb wideo. „Ustawienie gniazda MIC” w aparacie pozwala na przełączanie poziomu wejściowego między poziomem mikrofonowym a poziomem liniowym. Aparat obsługuje zewnętrzne mikrofony, a także sygnał wejściowy na poziomie liniowym z zewnętrznego sprzętu audio.


X-T4 korzysta z nowej baterii NP-W235, która może wykonać 500 zdjęć na jednym ładowaniu. To 1,5x więcej od modelu NP-W126S. Pojawił się też pionowy uchwyt na baterie VG-XT4, a także podwójna ładowarka „BC-W235. Może ona obsługiwać jednocześnie dwa akumulatory NP-W235.


Producent opublikował nową „mapę drogową” obiektywów.


Zobacz wideo:

 

One response to “Fujifilm X-T4. Szybciej i lepiej

  1. I super! Bogaty Amerykanin zapłaci 1700 USD a biedny Polak 7 900 PLN, czyli 1 USD = 4,64 USD. Powodzenia życzę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.