Finaliści World Press Photo roku 2020


Jury tegorocznej edycji World Press Photo ujawniło finalistów, wśród nominowanych fotoreporterów jest Tomek Kaczor (Gazeta Wyborcza). Ma on szansę zdobyć tytuł World Press Photo of the Year 2020.

W tym roku na konkurs napłynęło 73 996 prac wykonanych przez ponad 4200 fotografów ze 125 krajów. Przewodniczącą jury jest Lekgetho Makola, szefowa Market Photo Workshop. Komentując tegoroczne nominacje stwierdziła ona m.in. „…„Żyjemy w czasach w których dużo jest przemocy, konfliktów, ale ważne jest to abyśmy pokazywali fotografie które inspirują ludzi. Każda zgłoszona na konkurs praca jest technicznie dobra, chodzi obecnie o potencjalny wpływ zdjęć na społeczeństwo”… Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 16 kwietnia, wystawę nagrodzonych fotografii będzie można oglądać od 18 kwietnia.

Nominowane zdjęcie („Przebudzenie”) Tomka Kaczora przedstawia 15-letnią Armenkę, która niedawno obudziła się ze stanu katatonicznego wywołanego syndromem rezygnacji. Przebywała ona wraz z rodzicami w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej. Na fotografii poniżej widzimy krewną ofiary katastrofy Ethiopian Airlines pod Addis Abebą 14 marca 2019 r. Autorem zdjęcia jest Mulugeta Ayene (Associated Press). Trzecia w kolejności nominowana praca (Farouk Batiche dla Deutsche Presse-Agency) przedstawia starcie z policją podczas demonstracji antyrządowej w Algierii 21 maja. Z kolei zdjęcie Yasuyoshi Chiba dla Agence France Press zostało wykonane podczas protestów w Chartumie w Sudanie 19 czerwca. Przedstawia oświetlonego telefonami komórkowymi, recytującego wiersz młodego człowieka. Piąta nominowana praca została wykonana przez Ivora Pricketta dla The New York Times i widzimy na niej rannego kurdyjskiego bojownika w szpitalu w Al-Hasakah w Syrii 20 października. Szóste zdjęcie jest autorstwa Nikity Teryoshina. Przedstawia moment chowania do szafy granatnika przeciwpancernego pod koniec dnia targowego podczas Międzynarodowej Wystawy i Konferencji Obronnej (IDEX) w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.