Podróbki aparatów Alpa. Też są


W Chinach podrabiane jest dosłownie wszystko. Można zamówić tam fałszywe iPhony i iPady, kosmetyki, zegarki Rolex i elektronikę użytkową. Sprzęt fotograficzny jest fałszowany rzadziej. Jednak się zdarza, teraz pojawiła się informacja o fałszowaniu aparatów Alpa.

Aparaty ALPA wytwarza spółka Capaul & Weber, przejęła ona tą szwajcarską markę w 1996 roku. Wcześniej należała do firmy Pignos S.A., która zainteresowała się branżą fotograficzną w 1933 roku, po nawiązaniu współpracy z Jakowem Bogopolskim (alias Jacques Bogopolsky ew. Jacques Bolsey). Warto zaznaczyć, że był on także konstruktorem kamer Bolex.
ALPA Capaul & Weber Ltd nie produkuje aparatów na skalę masową, to raczej manufaktura niż wydajna fabryka. Zaletą jest precyzja wykonania, konstruktorzy starali się osiągnąć przede wszystkim maksymalną sztywność i wytrzymałość korpusu, prostotę i niezawodność w działaniu, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów jakościowych. Aparaty są kompatybilne z wieloma przystawkami cyfrowymi oraz magazynkami montowanych zarówno w pionie, jak i w poziomie. W ofercie firmy dotychczas pojawiły się takie modele jak ALPA 12 SWA, 12 CT, 12 STC, czy 12 SST. Ceny nie są niskie, sprzęt należy raczej do ekskluzywnych. Nie stanowiło to jednak przeszkody do wejścia pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na rynek chiński. Zapotrzebowanie było bardzo duże, sprzedaż gwałtownie wzrosła. Potem pojawiają się pierwsze podróbki i rozpoczęła się długa bitwa przed sądem. Pozwanym był chiński biznesmen Guo Zhonggen, sprawę prowadziła kancelaria prawna IPrime z siedzibą w Zurychu, która specjalizuje się w sprawach dotyczących naruszenia własności intelektualnej.


Dwa tygodnie temu Capaul & Weber, pomimo pandemii koronawirusa COVID-19, wygrał proces w Chengdu. Ciągnął się on od 2016 roku, sąd zarządził natychmiastowe zaprzestanie produkcji, reklamy i sprzedaży podróbek (kopie i oryginały są dla laika nie do odróżnienia). Ponadto pozwany ma zaprzestać wytwarzania kopii aparatów pod własną marką GuoZh. Musi też wypłacić odszkodowanie i opublikować pisemne przeprosiny w ciągu dziesięciu dni.Co ciekawe, chiński sąd uznał aparaty ALPA za obiekty sztuki użytkowej i szczególnie warte ochrony.

2 responses to “Podróbki aparatów Alpa. Też są

  1. Wiele firm wybiera drogę na skróty w pogoni za zyskiem. Póki Chińczycy są tanim wykonawcą jest ok. Problem powstaje, kiedy opanują technologię lepiej niż ich dotychczasowi mocodawcy. Wtedy oni z kolei idą na skróty. Zamiast opracować własny produkt zgodny z posiadaną technologią kopiują to co i tak robili dotychczas i sprzedają na boku. Jedna i druga praktyka jest wątpliwa prawnie i moralnie. Te praktyki Chińczyków się zmienią – już się zmieniają, ale technologia i siły wytwórcze pozostaną. Alpa zniknie jak wiele niszowych marek. Już wkrótce będziemy kupować rdzenne chińskie produkty nie ustępujące w niczym pierwowzorom – to tylko kwestia czasu. Rząd Chin prowadzi przemyślaną konsekwentną i długofalową politykę, czego nie można powiedzieć o polityce państw całej reszty świata. Każdy próbuje ugrać coś dla siebie na własną rękę zapominając o jednym drobnym szczególe. Chińczyków jest więcej niż Europa i USA razem wziętych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.