Canon EOS R5. Nowe szczegóły


Aparatu jeszcze nie ma, ale Canon podał kolejne szczegóły bezlusterkowca. Nie wiadomo jednak kiedy zostanie zaprezentowany.


W nowej „piątce” Canon położył duży nacisk na funkcje filmowe (a przecież EOS R5 ma być fotograficznym konkurentem Nikona Z7 lub Sony a7R III). W przeszłości firma, która praktycznie rozpoczęła rewolucję wideo w lustrzankach cyfrowych, straciła impet. Być może dla tego producenta ta część w aparatach po prostu nie była priorytetem, lub mogło się to wiązać z linią produktów filmowych o nazwie Cinema EOS. W tym celu Canon zbudował wytwórnię w Burbank w Kalifornii, oraz zainwestował w rozwój duże środki. Technologia używana w Cinema EOS z trudem przechodziła do lustrzanek cyfrowych. Wydaje się, że istniała obawa o kanibalizowanie rynku filmowego.


Pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec Canona, w porównaniu do wielu konkurentów, miał słabą specyfikację wideo. Panasonic, Sony, Nikon, (a nawet Fujifilm) miały lepsze możliwości filmowe. Teraz wygląda na to, że firma rzeczywiście próbuje dokonać przełomu. Deklaruje, że EOS R5 z powodzeniem będzie mógł pełnić rolę drugiej kamery na profesjonalnych planach zdjęciowych przy produkcjach komercyjnych, fabularnych czy dokumentalnych. Pozwoli m.in. na wewnętrzny zapis (bez cropa) plików RAW w jakości 8K z szybkością do 29,97 klatek na sekundę, a także na wewnętrzne nagrywanie (bez cropa) w rozdzielczości 8K do 29,97 kl./s (4:2:2 10-bit) w Canon Log (H.265) lub 4:2:2 10-bit HDR PQ (H.265). Dostępne będzie też wewnętrzne nagrywanie (bez cropa) w rozdzielczości 4K do 119,88 kl./s (4:2:2 10-bit) w Canon Log (H.265) lub 4:2:2 10-bit HDR PQ (H.265), oraz 4:2:2 10-bit w Canon Log lub 4:2:2 10-bit HDR PQ na wyjściu przez HDMI przy 4K 59,94 kl./s.


Zaletą ma być funkcja Dual Pixel AF we wszystkich trybach wideo w każdej rozdzielczości i klatkażu. Nowy bezlusterkowiec otrzyma 5-osiową, optyczną stabilizację obrazu (IBIS), oraz podwójne gniazdo kart pamięci – 1x CFexpress i 1x SD UHS-II. Z poprzednich komunikatów wiadomo też, że Canon EOS R5 zostanie wyposażony w technologia animal AF (rozpoznawanie psów, kotów i ptaków), będzie możliwe fotografowanie z częstotliwością do 12kl./s (migawka mechaniczna) lub 20kl./s (migawka elektroniczna). Canon deklaruje wsparcie automatycznego transferu plików do najnowszej chmurowej platformy image.canon.


Z komunikatu prasowego warto zwrócić uwagę na 4K przy 120p. To rzecz godna uwagi, jednak są też wielkie niewiadome. Można się spodziewać, że aparat z powyższą specyfikacją będzie generował dużo ciepła. Nie wiadomo jak to będzie odprowadzane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.